RAMAZAN BAYRAMINA ÖZEL

UÇAKLI BUTİK HATAY - ADANA TURU

21  NİSAN 2023 HAREKETLİ

3 GÜN 2 GECE

GRAND BOĞAZİÇİ OTEL KONAKLAMALI

1.Gün: Sabancı Merkez Camii – Taşköprü – Büyük Saat Kulesi – Ramazanoğlu Konağı – Sinema Müzesi - Antakya – Asi Nehri – Harbiye (Daphne) 

İzmir Adnan menderes havalimanına varış bagaj işlemleri sonrasında Sun Express 08.30 uçağı ile  Adana havalimanına hareket ediyoruz.  Rehberimiz Nilgün Mazıcıoglu ile Adana havalimanında buluşmamızın ardından Burada özel aracımız ve rehberimiz ile buluşarak 3 günlük “Antakya Kültür ve Gastronomi Gezimize” başlıyoruz. Bugün ilk olarak Samandağ bölgesine doğru uzanacağız. ITlk ziyaret noktamız St. Simon Manastırı. M.S. 6. yüzyılda yapılmış olan bu manastır, Antakyalı St. Simon’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak tanınmıştır. Manastır yerleşkesinde 3 kilise, bir vaftizhane, sekizgen bir avlu ile tam ortasında St. Simon’un bir sütunu bulunmaktadır. Manastır ziyareti sonrası Samandağ ITlçesi'nde, Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna     inanılan Hıdırbey Musa Ağacı’nı ziyaret ediyoruz. Hemen sonrasında ise Türkiye'nin bütün nüfusu Ermenilerden oluşan tek köyü olan  VakıSlı Köyü’ne geçiyoruz. Homojen bir yapı içinde tarihteki serüvenini devam ettiren köyde, gelenekler de yüzyıllardır bozulmadan süregelmekte. Bugünkü ziyaret noktalarımızın sonuncusu ise Titus Tüneli ve hemen yakınındaki Beşikli Mağarası. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma ITmparatoru Vespasianus, şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. ITnşaat M.S. 69 yılında başlamış, M.S.81 yılında haleGi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir. Tüm bu gezilerin ardından Hatay Şehir merkezindeki lüks otelimize geçiyor ve odalara yerleşiyoruz. Arzu edenler otelimizin spa ve havuzundan istifade edebilir. geceleme otelimizde.

2.Gün: Uzun Çarşı – Harbiye – Mozaik Müzesi – St. Pierre Kilisesi – Habib-i Neccar Camii

Kahvaltı sonrası tam gün sürecek bir gezi için otelden ayrılıyoruz. Bugünkü ziyaret noktalarımızın ilki “Hatay Arkeoloji Müzesi”. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminden pek çok önemli eserin yer almakta olduğu müzede sergilenen mozaiklerin toplam alanı 3250 m2’ye ulaşmakta. Müzenin zengin koleksiyonunu ise merkezi Antakya olmak üzere ITskenderun, Daphne (Harbiye), Tell Atçana, Tell Tayinat, Samandağ (Seleukeia Pieria), Erzin (Epiphaneia), Dörtyol, Altınözü, Kırıkhan, Hassa ilçelerinde yapılan kazılardan çıkan eserler oluşturmakta. Müze sonrası şehrin simge yapılarından Saint Pierre Kilisesi’ne geçiyoruz. Habib-i Neccar Dağı yakınındaki doğal bir mağara niteliğindeki yapı eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte; ITsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un (Saint Pierre) ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ adını aldığına inanılmaktadır. Bu nedenle St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Kiliseden çıkınca yakın noktada Cehennem Kayıkçısı Kabartmasını da görecek ve fotoğraGlayacağız. Bugün gezeceğimiz bir diğer yer ise Hatay’ın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye. Vadinin güneyinden çıkan kaynaklar şelaleler oluşturduktan sonra Asi Nehri’ne kavuşur. Helenistik ve Roma dönemlerinde çağlayanlarıyla tanınan ve dünyaca ünlü bir sayGiye yeri olarak kullanılan Daphne (Harbiye), halkın zengin kesimi tarafından yapılan çok sayıda köşkleri, tapınakları ve eğlence yerleriyle ünlüydü. Gezi sonrası otele dönüş. Arzu edenler otelimizin spa ve havuzundan istifade edebilir. Akşam yemeği şehrin seçkin restoranlarından birinde alınacaktır. Geceleme otelimizde.

3.Gün: Samandağı -Vakıflı köyü - Hıdırbey Köyü - Musa Ağacı - Selevkos Antik Kenti -Titus Su Kanalları

Otelde kahvaltı sonrası Antakya gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün sabahtan Antakya şehir merkezindeki tarihi evleri, çarşıları , Habib-i Neccar Camii, Aziz Paul Ortodoks Kilisesi, Ulu Cami gibi önemli dini yapıları gezip ziyaret edeceğiz. Oğle saatlerinde ise Hatay’ın en büyük ikinci ilçesi ve Türkiye'nin en büyük limanlarından İskenderun’a geçeceğiz. Burası M.O]. 333 yılında, Büyük ITskender’in ITssos yakınlarında Pers’lere karşı kazandığı zaferden sonra Alexandreia adıyla kurulmuştur. Nur Dağları ile Akdeniz arasında pitoresk sahil bandında yer alan ITskenderun; sahip olduğu körfezi, doğal yapısı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizm alanında önemli yerleşim yerlerinden biridir. ITskenderun’daki gezi ve ziyaretler sonrası Adana’ya hareket ediyoruz. Çukurova Yaylasının ortasında yer alan ve Seyhan Nehrinin bereketli sularıyla beslenen şehir Adana’yı gezmeye başlıyoruz. Adana’da gezimize Seyhan Nehri üzerine kurulmuş olan meşhur 12 Kemerli Taşköprü’de vereceğimiz fotoğraf molasıyla başlıyoruz. Hemen sonrasında Sabancı Camii gezisini yapıyoruz. Adana dan saat  20:50 de uçağı ile İzmir Adnan menderes havalimanına iniyoruz bagaj işlemleri sonrasında bizi bekleyen transfer aracı ile dönüş yapıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otelde 2 Gece Konaklama
 • Otelde alınan Sabah kahvaltısı ve Akşam yemeği
 • İzmir – Adana gidiş dönüş uçak bileti
 • Mercedes veya Safir Otobüsler İle Ulaşım
 • Çevre Gezileri
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası                                          

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Müze ve Ören yeri girişleri         
 • Bandırma/ Balıkesir İzmir Havalimanı Gidiş-Dönüş Transferi    

Tur Hareket Detayları

Tur Hareket Tarihleri:

1.Ek Bilgiler

2.İptal Şartları

3.Vize Bilgileri