GAZİANTEP VE HATAY KÜLTÜR GURME TURU

Hatay-Antakya Müzesi-St.Pierre Kilisesi-Habib-i Neccar Camii-Tarihi Antakya Evleri-Tarihi Çarşı-Gaziantep Zeugma Müzesi-Naib Hamamı-14 Şehitler Anıtı- Orhun Kitabeleri-Ayıntap Kalesi-Zincirli Bedesten-Bakırcılar Çarşısı-Almacı Pazarları-Samandağ-Titus Tüneli

GAZİANTEP ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ FARKI İLE

SAMANDAĞ TİTUS TÜNELİ FARKI İLE

ANTAKYA VE GAZİANTEP MUTFAĞININ EŞSİZ LEZZETLERİNİ TATMA İMKANI

Tur: 11-13 ARALIK 2020

3 Gün 2 Gece Otel Konaklamalı

1. Gün: Sabah saat 06:00’da Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde buluşarak Sunexpress Havayollarının XQ 9006 07:00 Uçuşu ile Adana’ya hareket ediyor ve Adana’ya vardıktan sonra aracımızla buluşarak Adana şehir merkezinde bulunan Sabancı Merkez Camii ve Seyhan Nehri üzerindeki, dünyanın hala kullanımda olan en eski taş köprüsü ünvanını taşıyan Taş Köprü’yü gördükten sonra şehirden ayrılıyor ve karayolu ile Ceyhan-Erzin-Dörtyol-İskenderun güzergâhını takip ederek Gastronomi şehri Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya devam ediyoruz. Yolda vereceğimiz kahvaltı molasının ardından, ‘’dillerin ve dinlerin kenti’’; ‘’uygarlıklar mozaiği’’ Antakya’da, Roma dönemine ait mozaik koleksiyonuyla dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde müzeyi gezerken, son döneme damgasını vurmuş Hitit Kralı Şuppiluliuma Heykeli, İskelet Mozaiği, Kem Göz Mozaiği,  10 ton ağırlığındaki Antakya Lahdi gibi birbirinden ilginç eserleri görme fırsatı yakalıyoruz. Ardından bir sonraki durağımız, ‘’dünyanın en büyük tek parça taban mozaiğini’’ bünyesindeki sergide barındıran The Museum Hotel oluyor. Bu büyüleyici noktanın ardından Hristiyanlık tarihinin en eski kilisesi konumundaki Pierre Kilisesi’ ne devam ediyoruz. Hz İsa’nın havarilerinden biri olan Petrus tarafından kurulduğuna inanılan kilise, Asi Nehri’nin ikiye ayırdığı Antakya’yı kuşbakışı gören bir dağın eteklerinde bulunmaktadır. Burada hem  gerekli bilgileri rehberimizden alıyoruz. Ardından, öğle yemeğimizi alacağımız restaurantımıza devam ediyor ve Antakya’nın meşhur tepsi kebabı, humus, abügannüş, humus, içli köfte, künefe gibi geleneksel lezzetlerini tattıktan sonra turumuza ülkemizin en eski camilerinden olan Habib-i Neccar Camii ile devam ediyoruz.  Dinler Tarihi’nde önemli bir yere sahip olan Antakya’nın en ünlü tarihi ve turistik noktalarından olan bu yapıyı ziyaret ettikten sonra; Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen  Tarihi Antakya Evleri’ni görebileceğimiz bir yürüyüş turu gerçekleştiriyoruz. Turumuzun devamında; Antakya’ya özgü yöresel ürünleri alabileceğimiz ve tadabileceğimiz Tarihi Uzun Çarşı’da mola veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz serbest zaman dahilinde, rehberimizin yönlendirmeleri doğrultusunda Antakya’ya özgü sokak lezzetlerinin tadına bakabilir veya yöresel ürünlerin alışverişini yapabilirler. Serbest zamanımızın bitiminde aracımız ve rehberimizle buluşarak mitolojik bir aşk hikayesine konu olan Harbiye Şelalelerine doğru yola çıkıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Adana-Antakya yolu üzerindeki Mıstık Usta Restaurant’da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)

Öğle Yemeği: Habibi Neccar Restaurant da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Güzergah: Adana-Antakya 124 Km

Konaklama: 4*Grand Boğaziçi Hotel veya Özcihan Hotel

2. Gün: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Antakya’daki otelimizden ayrılıyor ve Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı nüfusunun tamamının Ermeni asıllı vatandaşlarımızdan oluşması dolayısıyla Türkiye’nin tek Ermeni köyü ünvanını taşıyan Vakıflı Köyü’ne hareket ediyoruz. Organik tarım yapılan köy; likör, reçel, defne yağı ve defne sabunu gibi ürünleri ile meşhurdur. Yemyeşil bir ortamda, turunç ağaçlarının arasında bulunan bu kendine özgü köyde; köy meydanında bulunan kiliseyi ziyaret ediyor ve kilisenin bahçesinde bulunan satış yerinden çeşitli meyve ve çiçeklerden yapılmış likörlerin tadına bakıp, alışverişimizi tamamladıktan sonra, Hıdırbey Köyü’ne devam ediyoruz. Burada; Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna inanılan Musa Ağacı’nı gördükten sonra bir Roma Mühendislik harikası olan, Romalıların sel sularının limanı doldurmasını engellemek için inşa ettiği Samandağ-Çevlik’teki Titus Tüneli’ne devam ediyoruz. Tüneli görmek üzere gerçekleştireceğimiz keyifli keşif gezimizde Beşikli Mağara ismi verilen kaya mezarlarını da görme şansı buluyoruz. Buradaki gezimizin ardından; bir yanıyla Akdenizli olan Hatay’ın deniz mahsulleri başkenti olarak bilinen ve 14 km.lik uzunluğu ile dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Çevlik sahilinde, lezzetli deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeği molamızı alıyoruz. Burada ayrıca; Hızır ile Hz. Musa’nın buluştuğu yer olarak kabul edilen kayanın üzerine kurulu olan Hızır Aleyhisselam Türbesi’ni de gördükten sonra; turunç ve iyot kokan bu şirin sahile veda ederek; GAP Bölgesi’nin lezzet başkenti Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Kırıkhan-Hassa-Islahiye güzergahı üzerinden gerçekleştireceğimiz kara yolculuğu ile bölge coğrafyasını daha yakından tanıma şansı buluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’teki otelimizde.

Sabah Kahvaltısı: Otelde açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Çevlik Hikmet Dönmez Restaurant’da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otel de set menü olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Güzergah: Antakya-Samandağ-Gaziantep 

Konaklama: 4*Plaza Hotel

3. Gün: Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, mutfak kültürü ile bir marka kent haline gelmiş, İpek Yolu üzerindeki lezzet diyarı Gaziantep’te ilk gezi noktamız olan Zeugma Mozaik Müzesi’ne hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın suları altında kalan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış dünyaca ünlü mozaiklerin sergilendiği ve dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan bu özel noktadaki ziyaretimizin ardından; Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ne devam ediyoruz. Milli Mücadele Dönemi’nde Fransız işgalcilere karşı göstermiş olduğu eşsiz direniş ve kahramanlık örneği ile TBMM tarafından Gazi ünvanına layık görülen ve Atatürk’ün övgüsünü alan şehirde, Gaziantep direnişini tüm yönleriyle ziyaretçilerine yeniden yaşatan bu özel müzeyi de gördükten sonra, Antep Savunması döneminde halk tarafından hastahane olarak kullanılmış Şeyh Camii’ni ve Antep Savunması kahramanlarından Kara Yılan’ın Mezarı’nı görüyoruz. Yürüyerek gerçekleştireceğimiz turumuzun devamında;  Gaziantep su mimarisinin eşsiz yapılarından olan ve görenleri hayrete düşürüen Pişirici Kasteli’ni ziyaret ediyoruz. Ardından, Gaziantep’in geleneksel Osmanlı sivil mimari örneklerini yansıtan Şehreküstü Konakları’nı fotoğraflıyor ve damak çatlatan yerel lezzetleri tadabileceğimiz öğle yemeği molamızı almak üzere restaurantımıza devam ediyoruz. Öğle yemeği sonrasında, Gaziantep Kalesi çevresindeki eski şehre geçiyor ve burada gerçekleştireceğimiz yürüyüş turu kapsamında öncelikle Hamam Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Gaziantep’in köklü hamam kültürüne dair merak edilenleri tarihi bir hamamın içindeki sergide görebileceğimiz keyifli hamam-müze ziyaretimizin ardından Naib Hamamı, 14 Şehitler Anıtı, Orhun Kitabeleri’nin Replikası, Kültür Yolu üzerinde bulunan Zincirli Bedesten, Tarihi Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı, Tahmis Kahvehanesi’ni görüyoruz. Gaziantep’te alacağımız serbest zaman dahilinde kutnu kumaşı, sedef kakma ve bakır ürünler, yemeni gibi ürünlerin alışverişini yapabilir, baklava, katmer, beyran çorbası gibi şehre özgü imza lezzetlerin tadına bakabiliriz.  Günümüzün finalinde havalimanına geçerek Sunexpress Havayollarının XQ2225 sefer sayılı saat 22:25 uçuşuyla İzmir’e hareket ediyoruz. Tahmini olarak 00:25’de İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşıyoruz. Bir başka KARESİ TURİZM organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otel de açık büfe olarak alınacak olup tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Çevlik Hikmethan Restaurant da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)

Güzergah: Gaziantep-Çevlik-Adana Havaalanı 463 Km

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir-Adana /Gaziantep-İzmir gidiş dönüş uçak biletleri
 • Hotelde 2 gece konaklama
 • Otelde alınan sabah kahvaltısı (2) akşam yemeği (2)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Havalimanı vergileri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar

Tur Hareket Detayları

Tur Hareket Tarihleri:

1.Ek Bilgiler

2.İptal Şartları

3.Vize Bilgileri