Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. ÖZBEKİSTAN KIRGIZİSTAN KAZAKİSTAN 22 MAYIS - 1 HAZİRAN 2020 (ŞEKER BAYRAMI)TÜM EKSTRA TURLAR DAHİL

1. Gün: Istanbul. Semerkand // 22 Mayıs 2020 Cuma

Saat 18.30’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından saat 21.55’de Türk Hava Yolları’na ait TK 372 sefer sayılı uçak ile Özbekistan’ın önemli kentlerinden biri olan Semerkand’a hareket ediyoruz. Yeni günü uçakta karşılıyoruz.


2. Gün: Semerkand // 23 Mayıs 2020 Cumartesi

Yerel saat ile sabah 04.15’te Semerkand’a varışımızın ardından pasaport ve giriş işlemlerimizi tamamlayarak, alanda bizi bekleyen aracımız ile kahvaltı yapmak için otelimize geçiyoruz. Kahvaltının ardından Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibarettir: Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Meresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf molasının ardından gezimize devam ediyoruz. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozalesi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı da görülecekler arasındadır.  Semerkand’da yerel restoranında akşam yemeği sonrası otelimize transfer ve geceleme otelimizde.


3. Gün: Semerkand - Buhara // 24 Mayıs 2020 Pazar

Sabah erken kahvaltının ardından Semerkand tren istasyonu’na transfer oluyoruz. Sabah saat 09.50 Semerkand – Buhara Afrosiyab hızlı treni ile Buhara’ya hareket edeceğiz. 11.30’da Buhara’ya varışımızı takiben, tren istasyonunda karşılanarak aracımıza geçerek Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Buhara şehir turumuz sırasında, Poyi Kalon Ansambli kendine dâhil eden Pioyi Kalon Minaresi, Kalon Camii, Miri Arab Medresesi, Nodir Devonbegi Medresesi görülecek yerler arasındadır. Lyabi-Khauz Kompleksi, Maggoki Attori Camii ziyaretleri sonrası Buhara’da yerel restoranında akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından otelimize transfer ve geceleme otelimizde.


4. Gün: Buhara - Hive // 25 Mayıs 2020 Pazartesi 

Otelde kahvaltımızın ardından tren istasyonuna transfer oluyoruz. Hiva'ya tren yolculuğumuz başlıyor. Eskiden Buhara'dan Hiva'ya yolculuk bir aydan fazla sürüyordu. Bugün ise “Khorezm” toprakları olan gizemli kırmızı çöl “Kyzyl-Kum” aracılığıyla kara yolunda yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor. Trenle bu yolculuğu yaklaşık 5,5 saat içinde tamamlıyoruz. Yolculuğumuz esnasında çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amuderya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralarla eşlik edecek. Varışta otele transfer oluyoruz. Odalarımızı aldıktan sonra akşam yemeği için yerel restorana geçiyoruz. Akşam yemeğinin ardından geceleme otelimizde.


5. Gün: Hive // 26 Mayıs 2020 Salı

Kahvaltının ardından Otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak ve Hive turumuza başlayacağız bu gezimizde UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan tarihi yerlerden biri olan Içan – Kala (XII – XIX cc) kompleksinden başlayacağız, Hisir Kunya – Ark (XV – XVI cc.), Muhammad Amin Khan Medresesi. Kazi Kalon Medresesi, Muhammad Rakhimkhan II Medresesi, Ismail Khodja (Hoca) Mozolesi, Sayid Allauddin Mozolesi, Kalta Küçük Külesi, Taş-Khovli Sarayi (XIX c.), Palvan Darvaza (Savaş Kapısı), Djuma (Cuma) Cami (X c.), Allakulikhan Medresesi, Kutlug Murad Inaq Medreseslerini ziyaret edeceğiz sonrasında. Hiva’da yerel retoranda akşam yemeğimizi alacağız. Yemek sonrasında otele transfer ve geceleme otelimizde.


6. Gün: Hive - Taşkent // 27 Mayıs 2020 Çarşamba

Sabah erken kahvaltımızın ardından yerel havayolunun tarifeli uçuşu ile Taşkent’e uçmak için havalimanına transfer oluyoruz. Taşkent’e varışımızı takiben bizi bekleyen aracımızla Taşkent’in eski kesime doğru turumuz başlıyor. Barak Han Medresesinden oluşan Khazrati (Hazreti) Imam Kompleksi, Muyi - Mübarek Cami – Halife Osman`ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja (Hoca) Akhrar Valin`ın Cuma Camisi, Kukeldaş Medreselerini ziyaret edeceğiz. Taşkent’in en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş için serbest zamanımız bulunuyor. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek olup; Bağımsızlık Meydanı, Amir (Emir) Temur Heykeli, Yeni Minor Camisi, Taşkent Metrosu, Cesaret Anıtı, ve Taşkent TV külesi (dışarıdan) ile gezilerimizi tamamlayacağız.  Akşam yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme otelimizde.


7. Gün: Taşkent - Bişkek // 28 Mayıs 2020 Perşembe

Sabah erken alacağımız kahvaltımızın ardından yerel havayollarının tarifeli seferi ile gerçekleştirilecek olan Bişkek uçuşumuz için havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e varışımızın ardından tüm gün sürecek olan Bişkek turumuza başlıyoruz. Turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Ancak Asya Çarşımızı ziyaret etmeden Bişkek turumuz henüz tamamlanmış değil. Burada hareketli yerel hayatın birçok dinamik fotoğraflarını çekebileceksiniz. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanlar ile renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası yerel restoranda geleneksel akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından otele transfer ve geceleme otelimizde.


8. Gün: Bişkek - Ala Archa - Bişkek  // 29 Mayıs 2020 Cuma

Kahvaltının ardından, Ala Archa'yı ziyaret edeceğiz. Burası bir doğal parktır. Sovyetler zamanında sadece V.I.P. İnsanların burada yürüyüşe çıkma izni vardı. Ala Archa geçidi, Tien Shan sıradağlarının bir uzantısıdır. Bişkek'e sadece 45 km uzaklıktadır. Boğazın panoramik manzarasını görmek için kısa bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Daha sonra Bişkek'e dönüyoruz ve kişisel ihtiyaçlar ile alışveriş için boş zamanınız olacak. Yerel bir restoranda geleneksel akşam yemeği servis edilecektir. Sonrasında otelimize transfer ve geceleme.


9. Gün: Bişkek - Korday Sınırı - Almaata // 30 Mayıs 2020 Cumartesi

Sabah erken kahvaltımızın ardından Almaata yolculuğumuz için Korday sınırına transferimizi gerçekleştireceğiz. Sınıra varışımızın ardından Almaata Şehrine devam edeceğiz. Almaata’ya varışımızın ardından Otele transfer ve check-in. Almata şehir turumuz başlayacak. İlk durak, II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park. Parkın kendisi yerel halk ve ziyareçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşi, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, XX yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almaata - “Yeşil Çarşı” veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkaracaksınız. Bu yürüyüş bizi Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bugünün son durağı yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe'dir. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor: restoranlar, çocuk oyun alanı, küçük bir hayvanat bahçesi, dönme dolap, hızlı tren ve çok daha fazlası. Almatı yerel restoranında akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize geri dönüyoruz, sonrasında serbest zaman ve geceleme.


10. Gün: Almaata // 31 Mayıs 2020 Pazar

Sabah kahvaltı sonrası Almaata çevresini keşfedeceğiz. Ili-Alatau dağları. Ilya Alatau Milli Parkı, 1996 yılında kuruldu, park 120 km uzanır ve toplam alanı 202.292 hektardır ve Yükseklik 600 ila 5000 metre arasında değişir. Medeo, Ili-Alatau Parkının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almaata’nın bir şehir olarak gelişmesinin en iyi nedenlerindendir. 1,690 metre yükseklikte yer alan Medeo buz pateni pisti dünyanın en yüksek buz pateni pist olma özelliğine sahiptir. Ancak ziyaretimizin ana amacı Shymbulak - deniz seviyesinden 2.260 m yükseklikte bulunan bir dağ beldesidir. 1950'lerde kayak tutkunları genellikle 15 saat boyunca 3 saat dağa tırmanıp burda kayak yaparardı.. Şu anda, yüksek seviye ekipman ve altyapı ile gelişmiş bir kayak tesisidir. Burası tüm yıl boyunca çok popülerdir, kayak ve snowboard için sadece yamaçları değil, aynı zamanda ata binme veya bisiklete binme, otel ve restoranlar, geziler ve helikopter turları gibi diğer birçok hizmeti de sunmaktadır. Burada Büyük Almatı Gölü'nü ziyaret edeceğiz. Bu göl, Ili-Alatau Ulusal Parkı'nda, Almatı merkezinin 15 km güneyinde, deniz seviyesinden 2.511 metre yükseklikte bulunan bir dağ rezervuarıdır. Gölün yanı sıra Tien Shan dağlarındaki göllerin büyük çoğunluğu depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Mevsime bağlı olarak Büyük Almatı Gölü'nün suyu açık yeşilden turkuaz mavisi rengine dönüşür. Sonrasında Kazakistan'da tek bir şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız, onlarla avlanmak, Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden biridir. Gösteride, altın ve cesur kartallar, bir baykuş, bir akbaba ve bir izleyici ile etkileşimde bulunan bir avcı gibi beş tür yırtıcı hayvan var. Almatı yerel restoranında akşam yemeği sonrasında yol güzergâhımızda bulunan Birinci Başkanın Park'ını ziyaret edeceğiz. Gezimiz bitiminde otelimize transfer ve ertesi gün ki erken uçuşumuza kadar otelimizde serbest zaman.


11. Gün: Almaata - İstanbul  // 1 Haziran 2020 Pazartesi

Gece yarısından sonra havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. TK351 sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareketimizin ardından lokal saat ile 09:50 de İstanbul’a varıyoruz. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul - Semerkand gidiş / Almaata - İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri,
 • Semerkand – Buhara arası Afrosiyab hızlı treni ile yolculuk,
 • Hive - Taşkent Arası ara uçuş,
 • Taşkent - Bişkek arası ara uçuş,
 • Tüm şehirlerarası geçişler,
 • 4* otellerde kahvaltı dâhil konaklamalar,
 • Programda belirtilen tüm akşam yemekleri,
 • Programda belirtilen tüm geziler,
 • Programda belirtilen gezilerde müze ören yeri giriş ücretleri,
 • Teleferik ve dağ aktiviteleri ücretleri,
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış fonu ( 50 TL )
 • Tüm kişisel giderler ve Bahşişler
 • Otellerde mini bar ve diğer ücretli kullanımlar
 • Öğle Yemekleri
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Seyahat Sigortası
 • Bahşişler
 • Kişisel harcamalar
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
4* Oteller Semerkand - 4* Grand Semerkand Hotel vb. Buhara - 4* Orient Star Varaxsha vb. Hive - 4* Bek Hive vb. Taşkent - 4* Ramada Taşkent vb. Bişkek - 4* Plaza Hotel vb. Almaata - 4* Kazzhol Hotel vb. 12 10 2289 USD 2289 USD 2888 USD 450 USD 2239 USD
4* Oteller Semerkand - 4* Grand Semerkand Hotel vb. Buhara - 4* Orient Star Varaxsha vb. Hive - 4* Bek Hive vb. Taşkent - 4* Ramada Taşkent vb. Bişkek - 4* Plaza Hotel vb. Almaata - 4* Kazzhol Hotel vb. 12 6 2329 USD 2329 USD 2928 USD 450 USD 2279 USD

1.Ülke Hakkında

Özbekistan

İpek Yolu’nun diyarından matematiğin, mimarinin ve astronominin diyarına yaşamın her alanına adını kaydetmiş bir ülke Özbekistan...

Hem uzak hem yakın yerler gibi bu topraklardan ve de diyar topraklardan alınan tanış bir kültürün adı gibi Özbekistan. Tam anlayamazsak da anlarız, tam bilemezsek de biliriz. Anlaşırız, konuşuruz, konuştukça fark ederiz ki tarih bizi birleştirir. İpek Yolu kadar kıymetli, ipek kadar narin ve sağlam bir yol aradaki... Uçsuz bucaksız topraklar arasında bir vaha gibi nefes aldırır size.

Birçok yaşam tarzını barındırır Özbekistan. Taşkent’in başka bir ağırlığı varken; Buhara başkadır, titretir, konuşturur. Semerkand apayrı gösterir, meydana getirir, çoğaltır; Hiva bir bilim yuvası olarak öğretir, gözü pektir korkmaz ufku yükseklerdedir. Hayata her yönden bakabilir Özbekistan; çünkü ayakları ve gelenekleri sağlamdır.

İlk Düşünceler

Taşkent büyük caddeleri, tarihi ve özel konumuyla görülmesi gereken en güzel başkentlerden...

Hiva kumdan bir şehir gibi fotoğraflara sepya olarak yansıyor çinilerse birer efekt sanki...

Buhara tüm yıkımlara karşın hayata bıraktığı devasa izlerle kültürünü bugünlere taşıyor...

Tek tek işlenmiş bir şehir söz konusu burada tarihin en eski şehirlerinden Semerkand’da...

Gezilecek Yerler

Taşkent

Başkent Taşkent. Sovyetler döneminde dördüncü büyük şehir olarak bilinen ve sonrasında da önemini koruyan bir kent. Bugün ticaret ağırlıklı ve iş dünyası odaklı bir izleği olmasına rağmen depremden sonra geleneksel yapıların bazıları hala ayaktadır. Avlu etrafından yapılan Barakhan ve Kükeldaş Medreseleri 16. ve 17. yüzyıllardan kalma eserler olarak göz kamaştırır. İşlemeleri ve kemerleriyle her biri özgün bir mimariye sahip yapılar farklı dönemlerde tamamlanmış en eski yapılardandır.

Özbekistan’ın bağımsızlığını ifade eden Müstakillik Meydanı ve Halkların Dostluğu Meydanı devlet binalarının konuşlandığı büyük alanıyla göletleri ve havuzlarıyla oldukça keyifli bir yer ve hemen yanındaki ulusal kahraman şair ve dilbilimci Ali Şir Nevai'nin adının verildiği meydan, kentin kimliğini taşıyan alanlar. Bugün müze olarak kullanılan Cuma Camii ve içerisindeki türbeler de görülmesi gereken yerlerden. Bir Sovyet mimarisi örneği olarak da Romanov Köşkü. Ancak Taşkent metrosu her bir durağının ayrı mimarisinin yanında özel ve çok ince işlemelerle bir metronun çok ötesinde bir değeri bize gösteriyor. Özellikle Kozmonotlar durağı görülmeye değer bir özgünlük taşıyor.

Hiva

Amu Derya Nehri’nin nefes verdiği Unesco’nun koruma altına aldığı Hiva. Sepya fotoğraf efektinin gerçek hayattaki hali gibi her şey çok eskilerden kalmış da her an yırtılıp gidecekmiş gibi ellerimizden bir hali var şehrin. Kerpiçten evlerin bizi sıcaklığıyla sarmaladığı ancak gerçek olamayacak kadar narin duruşlu yapılar yakınlarına gidildiğinde inanılmaz bir işleme ve desenle karşılıyor sizi. Sütünlardan duvarlara, kapılardaki ve tahtalardaki el işçiliği sizi hayran kalmaktan alıkoyamıyor. Sahi nerede o eski zanaatkarlar?

Kunya-Ark (Eski Kale) kompleksini nasıl da sarmış çiniler... Dünya Mirası bir müze-şehir edasıyla gezilebilir sokaklar... Camiler sokaklar her bir karesi zamanda yolculuğu anımsatan bir koruma içerisinde öylece duruyor şehir... El Harezmi’nin bulduğu sıfır sayısına benzer bu topraklar tarihin ve bilimin yatağı olarak sizi en başa götürüyor... Çöllerden gelen sıcaklık bu vahada kayboluyor... Güneş her zamankinden daha güzel batıyor Hiva’da...

Buhara

Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden Zerefşan Irmağı’nın havzasında 2500 yıllık bir şehir Buhara. Kalon Camisi nasıl da dantel gibi işlenmiş ve bakıyor bize meydan okurcasına tarihe... Aynı şekilde Bahauddin Naksband Türbesi de tüm görkemiyle dünyanın dört bir yanından insan çekiyor kendine… Her bir eser binlerce kişinin emeği, inceliği ve özeniyle inşa edilmiş; aksi takdirde bu kadar ayrıntılı işçilik pek mümkün gibi de görünmüyor...

Ama yemek de bu toprakların bir başka kültürü ve harikası. İlla ekmeğin tadına bakmak gerek; önce kokusunu duyacak, tadını daha bakmadan alacaksınız... Gelen kokular plov (pilav) kaynaklı olsa gerek; şaşlık ve arkadaşları arak (Özbek Votkası) nasıl da alıyor bizi bizden. Bir kültür her şeyiyle tamsa gerçek bir kültürdür. Buhara binlerce yıllık kültürünü tüm yıkımlara karşın günümüze taşıyor...

Semerkand

Yaklaşık 4000 yıllık bir şehir olduğu söylenir ve tarihten bu yana her zaman önemli bir şehir olarak öne çıkar Semerkand. Ticaret yolları üzerindeki hakimiyetiyle tüccarların özellikle halı ve kilim tüccarlarının uğrak yeri olmuş ve Orta Asya’nın en eski, en zengin yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Tarihi eserleri istilalardan korunabildiği kadar korunmuş kalanlar da şehrin zenginliğini göstermesi açısından yeter de artar bile...

Şehir sizi kendine hayran bırakır ve bir bakmışınız Semerkand Medresesi’nde Emir Timur Türbesi’nin mükemmel mimarisinden kendini alamayan biri oluvermişsinizdir, saatlerce öylece bakıyorsunuzdur orada. Nasıl anlatılır ki bu  duygu? Diğer eserlere, yıkılanlara nasıl kıymışlar ki? Kutsal etkisi dışında yine Shah-i-Zinda kompleksi mimari açıdan ender görünen bir incelikle işlenmiş müthiş bir yapı olarak büyülüyor bizi… Registan Meydanı’nda ya da görkemli Uluğ Bey Medresesi’nde kamaşmıştır mutlaka gözleriniz... Rasathanede Ali Kuşçu’yla açılan zihinler astronomiyi koyuyor ufka... Bilimden sanata, mimariden el işçiliğine sonsuz bir emek var şehirde...

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık Özbekistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda ise kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

- Vize Bilgileri

Vize prosedürü zaman almaktadır. Özbekistan’dan vizeniniz için adınıza onay mektubu alındıktan sonra Türkiye’deki konsolosluğundan başvurunuz yapılıyor. Vizenizin çıkması yaklaşık 1 ay sürmektedir. Bu nedenle tura katılmayı düşünüyorsanız 1 ay öncesinden tura kaydınızı yaptırmanızı öneririz.

- Gezi Zamanlaması Özbekistan, coğrafyası itibariyle kara ikliminin en belirgin özelliklerini taşır. Kışları son derece soğuk olan mevsimler, Nisan, Mayıs ve Ağustos Eylül aylarında serin ve çok hoş bir bahar iklimine döner. Yaz ayları ise son derece sıcak olup gündüzleri 40 dereceyi görmektedir.

- Uçuş Süreleri İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Taşkent arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 40 dakikadır.

- Para Birimi Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi Türkiye ile Özbekistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

- Yemek Kültürü Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

- Alışveriş İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz.

- Sosyal Yaşam

Camilerde, azizler ile ilgili veya millet tarafından saygınlığı olan insanlarla ilişkili yerlerde muhafazakar bir şekilde giyinilmesi gerekiyor. Özbekistan, Sovyetler Birliğinin, KGB’nin kanatları altında ayrılmaz bir parçası. Devlet Güvenliği Varlığı kabul edilen bir şeyin veya birinin fotoğrafını çekmek istediğinizde rehberiniz tarafından bilgilendirilmeniz gerekiyor. Bunların bir çoğu Taşkent Metro’da yer alıyor.

2.Ek Bilgiler

Sağlık

Vize Bilgileri

Uçuş Süreleri

Para Birimi

Saat Dilimi

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yemek Kültürü

Elektrik

Alışveriş


Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

En az altı ay geçerli pasaportunuz olması kaydı ile Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır

İstanbul – Semerkand: 5 saat 05 dakika

Almaata – İstanbul: 5 saat 50 dakika 

Para birimleri Özbekistan somu, Kırgızistan Somu, Kazakistan tengesi’dir. Dolar ve Euro kolayca değiştirilebiliyor. Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte, kredi kart dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalıdır.

Özbekistan, Kazakistan, Kırgısiztan Türkiye’den 2  saat  ileridedir.

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Özbek, Kırgız ve Kazak Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız ayrıca gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur

Genelde 200-220 V kullanılıyor.. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

Taşkent’te Puşkin caddesi şehrin önemli alışveriş noktalarından biridir. Özbekistan’a özgü şeyleri bulabileceğiniz en güzel yöntem kurulan semt pazarlarıdır. Çok sayıda semt pazarlarından en ünlüsü Çarsu pazarıdır.

Şehir merkezinin batısında yer alan OSH bazaar şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir. Almaata’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Semt pazarları yerel çarşıların kurulduğu yer ise Zhibek Zholy’dir. 

3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri