PERU - BOLİVYA - ŞİLİTÜM EKSTRA TURLAR DAHİL

1.Gün:  İSTANBUL – PARİS - LİMA

Turumuz İstanbul Havalimanında buluşma ile başlıyor. Pasaport işlemlerinin ardından Paris’e uçuyoruz. Yaklaşık 3 saatlik beklemenin ardından, yine Air France uçağı ile Lima’ya hareket edeceğiz.   12 saatlik uçuşun ardından akşam üstü Lima’ya varıyoruz. Havalimanından otele giderken şehri izleme fırsatı bulacağız. Miraflores’teki otelimize yerleşiyoruz ve dinlenmek için serbest zaman.

2. Gün: LİMA - CUSCO

Kahvaltımızın ardından kısa bir şehir tanıtım turu yapıyor ardından havalimanına transfer oluyoruz. Öğle saatlerinde Cusco’ya uçuyoruz.  Cuzco havalimanına varışımızın ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cuzco Tarihi Merkezi’ni gezmeye başlıyoruz. Sonrasında İnka Medeniyetinin izlerini taşıdığı Hatun Rumiyoc caddesi, 16.yy da İnka’lar tarafından inşa edilen Wiracocha Kathedrali, İnkaların güneş tanrısına adanan ünlü Koricancha tapınağını göreceğiz. Ardından rengarenk San Pedro pazarını gezeceğiz.  Akşam yemeğini yerel dans gösterileri eşliğinde restoranımızda alacağız.

3. Gün: CUSCO – MACHU PİCCHU – CUSCO

Kahvaltının ardından Machu Picchu turumuza katılıyoruz. Öncelikle Ollantaytambo Tren İstasyonu’na transfer oluyoruz. Özel gezi treni ile Kutsal Vadi boyunca yaklaşık 1 saat 30 dakika kadar sürecek olan keyifli yolculuğumuz Machu Picchu’nun eteklerinde yer alan Aguas Calientes’te son buluyor. Yüzyıllarca gizli kalan ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından keşfedilen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Machu Picchu’ya küçük otobüslerle gidiyoruz. Lokasyonunun eşsizliği ve dâhice mimarisi ile dünyanın en büyük tarihi eserlerinden olan Machu Picchu’da öğleye kadar turumuz devam ediyor. Turumuzun ardından öğle yemeği ve fotoğraf çekimi için serbest zaman. Bu unutulmaz deneyimin ardından küçük otobüsler ile tren istasyonuna transfer oluyor ve Ollantaytambo’ya hareket ediyoruz. Konaklama Cuzco’da otelimizde.

4. Gün: CUSCO  - PUNO

Kahvaltının ardından özel otobüsümüzle, uzun ve keyifli bir yolculukla ulaşacağımız Puno’ya hareket ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında yol üstünde muhteşem kolonyal tarzı ile Andahuaylillas kilisesi ve Vilcanota nehrinin kenarındaki İnka arkeolojik sit alanı olan Raqchhi kalıntılarını göreceğiz. Kalıntılar arasında en ilginç olanı iki katlı, silindir biçimli sütunları ve dört büyük avlusu ile Virakoça Tapınağı’dır. Günümüzde tapınağın 12 metre yükseklikteki merkezi bir duvarı kalmış olmasına karşın bilinen en büyük İnka tapınağı olduğu söylenmektedir.. Raqchhi kalıntıları gezimizin bitimiyle tipik bir İnka köyü olan Pukara’da fotoğraf molası verip Puno’ya devam ediyoruz. Geceleme otelimizde.

5. Gün: PUNO – LAZ PAZ

Otelden tekne ile Uros Adalarına gün doğumunu yakalamak için hareket ediyoruz. Titicaca Gölü’nün Puno şehri kıyılarında yer alan bu adalar yerliler tarafından sazdan yapılmakta ve Uros halkının her türlü ihtiyacını karşılayabilen bu yüzen adalar çıpalar ile göl tabanına sabitlenmektedir. Uros ziyaretimizin ardından kahvaltı için otele dönüyoruz. Kahvaltıdan sonra Puno-Kasani sınırına gidiyoruz. Yol üzerinde her yıl binlerce Hıristiyan hacıya ev sahipliği yapan Copacabana ve “Copacabana’nın Bakiresi” tarafından kutsanmış olan tarihi tapınağı geziyoruz. Ardından La Paz’a doğru devam ediyoruz. Konaklama otelimizde.

6. Gün: LA PAZ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, İnkalardan önceki en eski And dağları medeniyetinin başkenti Tiwanaku kalıntılarına doğru yola çıkıyoruz. Ünlü güneş kapısı, Ponce ve Fraile monolitleri, Akapana Piramidi, yarı yeraltı tapınağı ve görkemli Kalasasaya kutsal tapınağı göreceğimiz yerler arasındadır. Ay Vadisi’ndeki yürüyüşümüzün ardından La Paz şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında ilginç Büyücüler Çarşısı’nı, Hükümet Sarayı’nı ve Ulusal Kongre binasının bulunduğumu Plaza Murillo’yu geziyoruz. Son olarak La Paz şehrinin muhteşem manzarasını izlemek için teleferik turumuzun ardından otele transfer oluyoruz.

7. Gün: LA PAZ - ARICA

Kahvaltımızın ardından Arica’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde 16. yüzyıldan kalma, koloniyal dönemden kalma Cuarahuara Kilisesi’ni geziyoruz. Şili sınırında aracımızı değiştirip, yolumuza devam edeceğiz. Yol üzerinde kısa fotoğraf molaları vereceğiz. Akşam saatlerinde Arica’ya varacağız ve otelimize yerleşeceğiz.

8. Gün: ARICA – SANTİAGO DE CHİLE

Kahvaltı sonrasında, havalimanına transfer oluyoruz. Yaklaşık 2,5 saatlik uçun ardından Santiago De Chile’ye varacak ve şehir turumuza başlayacağız. Tarihi şehir merkezi, Casa De la Moneda, Plaza de Armas göreceğimiz yerler arasında olacak. Turumuz sonrası otelimize yerleşiyoruz ve serbest zaman.

9. Gün: SANTİAGO DE CHİLE

Kahvaltının ardından rengarenk bir liman kenti olan Valparaiso’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuğun ardından Valparisio’ya varıyor ve şehri tanımaya başlıyoruz. Şehir turunun ardından Vine Del Mar’a gidiyoruz. "Bahçe Şehir" olarak geçen bu şehirde bir çok çiçek bahçesi mevcuttur. Keyifli gezilerin ardından Santiago De Chile’ye dönüyoruz.

10.Gün: SANTİGO DE CHİLE – PARİS

Kahvaltı sonrası havalimanına transfer olacağız. Pasaport işlemlerini gerçekleştirip, Air France uçağı ile Paris’e uçuyoruz. Geceyi uçakta geçiyoruz.

11.Gün: PARİS - İSTANBUL

Yaklaşık 14 saatlik uçuşun ardından Paris’e varıyoruz. Paris’te yaklaşık olarak 11 saatlik bir aktarma süremiz olacak.  Schengen vizesi olan misafirler, havalimanındaki bekleme süresinde kısa bir şehir turu yapabilirler.  Akşam saatlerinde Air France ile İstanbul’a uçuyoruz.

12. Gün: İSTANBUL Yerel saat ile 03.15’de İstanbul’a varıyoruz. Turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileğiyle. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Air France  Havayolları  ile İstanbul –Paris Lima / Santiago – Paris – İstanbul dönüş ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri,
 • Lima - Cusco / Arica – Santiago de Chile ekonomi sınıf uçak bileti ve havalimanı vergileri,
 • Lima’da 1 gece, 3* otelde oda – kahvaltı konaklama,
 • Cuzco’da 2 gece, 3* otelde oda – kahvaltı konaklama,
 • Puno’da 1 gece, 3* otelde oda – kahvaltı konaklama,
 • La Paz’da 2 gece 4* otelde oda – kahvaltı konaklama,
 • Arica'da 3* otelde 1 gece oda - kahvaltı konaklama,
 • Santiago de Chile’de 2 gece 3* otelde oda – kahvaltı konaklama,
 • Şehir turları
 • Macchu Pichu turu,
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • 4 öğle, 2 akşam yemeği
 • Programda belirtilen şehirlerarası transferler,
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti.Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış fonu ( 50 TL ) ,
 • Belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
 • Programda belirtilmeyen turlar,
 • Seyahat Sigortası,
 • Kişisel harcamalar,
 • Ek bagaj ücretleri
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
Arawi Miraflores Express Hotel-Lima 3* vb. https://arawimirafloresexpresshotel.com-lima.com/en/ Munay Wasi Inn Hotel-Cuzco 3*vb. https://munaywasi.com/en/ Presidente Hotel- La Paz 4* vb. http://www.hotelpresidente.com.bo/ Presidente Hotel – Santiago de Chile 3* vb. https://www.presidente.cl/hoteles/presidente-hotel-santiago/ 12 4 2990 USD 2990 USD 3480 USD USD 2940 USD
Arawi Miraflores Express Hotel-Lima 3* vb. https://arawimirafloresexpresshotel.com-lima.com/en/ Munay Wasi Inn Hotel-Cuzco 3*vb. https://munaywasi.com/en/ Presidente Hotel- La Paz 4* vb. http://www.hotelpresidente.com.bo/ Presidente Hotel – Santiago de Chile 3* vb. https://www.presidente.cl/hoteles/presidente-hotel-santiago/ 12 6 3090 USD 3090 USD 3580 USD USD 3040 USD
Arawi Miraflores Express Hotel-Lima 3* vb. https://arawimirafloresexpresshotel.com-lima.com/en/ Munay Wasi Inn Hotel-Cuzco 3*vb. https://munaywasi.com/en/ Presidente Hotel- La Paz 4* vb. http://www.hotelpresidente.com.bo/ Presidente Hotel – Santiago de Chile 3* vb. https://www.presidente.cl/hoteles/presidente-hotel-santiago/ 12 6 3190 USD 3190 USD 3680 USD USD 3140 USD
Arawi Miraflores Express Hotel-Lima 3* vb. https://arawimirafloresexpresshotel.com-lima.com/en/ Munay Wasi Inn Hotel-Cuzco 3*vb. https://munaywasi.com/en/ Presidente Hotel- La Paz 4* vb. http://www.hotelpresidente.com.bo/ Presidente Hotel – Santiago de Chile 3* vb. https://www.presidente.cl/hoteles/presidente-hotel-santiago/ 12 4 3290 USD 3290 USD 3780 USD USD 3240 USD

1.Ülke Hakkında

Bolivya

El libertator kıta için neyse bizim için de Bolivya bir ülkeden hep fazlası...

Peru’yla bir sınır nişanıyla ayrılan ama tarihi illa bir bütün, simge bir ülke Bolivya; devrimin ve bağımsızlığın mücadeleler tarihi... Yüzlerce darbenin içerdiği geçmişi, Bolivar’la özdeşleşen toprakları siyasal bir toplumun da işareti... Che’yle birlikte bu ülkenin Latin Amerika devriminin duraklarından biri olarak özel bir yeri var her zaman... Efsaneleşmek öldükten sonra bugün bile, kuşaklara umut demek Bolivya için... Bolivya umudunu taşıyor insanlarında...

Bu umudun yeşerdiği yerlerden biri de efsaneler oluyor ‘Latin Amerika’nın kesik damarlarında’. İnka İmparatorluğu’nun kurucularının buradan geldiğine inanılan Titicaca Gölü; muhteşem manzarası ve sakinleştiriciliği ile sizi meraka salıyor. İçindeki adalarla birlikte günümüzde sayısı hayli azalmış yerliler sizi karşılıyor; belki de siz onları. Çünkü hayat sizi her defasında yeni bir şeyle karşılaştırıyor... İnkalar gibi...  Güler yüzlü ve yardım sever halkları Bolivya’yı oluşturan en önemli keşif çünkü... Yerel motiflerin gelenekleriyle, pazarlarıyla, kokusuyla ve renkleriyle sizi sardığı bir coğrafyada şehre inilen sokaklar sizi çağırıyor... Keşfetmek ve tanımak; sokağı görmek ve geçmişi okumak için Bolivya demek...

İlk Düşünceler

Titicaca Gölü’nün uçsuz bucaksız gibi görünen gökyüzüyle birleşen mavisi sularını sonsuzluğa taşıyor...

Salar de Uyuni ‘dünyanın en büyük aynası’ gibi gökyüzünü yere çalıyor...

La Paz gibi olsa dünya, adı kadar barış, halkı kadar güler yüzlü...

Özgürlük kadar güzel şehir Sucre, Bolivya’nın tarihini taşıyor içinde...

Copacabana, Bolivya’ya bir hoşgeldin hediyesi...

Gezilecek Yerler

Titicaca Gölü

Yaşayan, çoğalan, insanlarla büyüyen bir göl Titicaca Gölü. Peru’yla ortak bir tarihin de simgesi gibi... Masmavi sularının yanında içinde yer alan adalar sizi her anı keşfedilesi bir maceraya çağırıyor gibi... Sazlıklardan havalanan bir düsturu var gölün; size özgürlüğü çağrıştıran. Sularında dinginleşen bir coğrafya söz konusu, tıpkı ‘tatlı’, babacan bir göl gibi kendini insanlara açan, zaman zaman hareketli zaman zamansa saten bir kumaş...

Güneş Adası işte bu dinginliğin ve hareketliliğin kanıtı İnkalar’ın dünyanın merkezinin buradan geçtiğine inandığı ve güneşin doğum merkezi dedikleri yer... Karşısındaki adaysa Ay’ın doğduğu yer... Ya da Taquile Adası’nın yüzlerce merdiveninin tepesinde yakaladığı manzarasında saklı bulunan huzur... Tüm adalılar için kullanılan şekliyle Uros halkının tuttuğu balıklara yükledikleri anlam... Tüm adalar, gölü ve belki de Bolivya’yı tanımlayan çok boyutlu bir kitap incelemesi gibi geniş bir perspektif içeriyor...

Salar de Uyuni

Dünyada bazı yerler vardır ve unique’tir yani biricik. İste Uyuni de böyle bir yer. Başka bir kopyası ya da ikame edilecek başka bir versiyonu yoktur. Dünyanın en büyük tuz gölüdür ve üzerindeki her şeyin bir remini çıkarır çünkü diğer adı dedikleri gibi ‘dünyanın en büyük aynası’dır... Gökyüzünü yeryüzüne taşıyan onu ikileyen bir çoğaltıcıdır... Yeryüzünde bir gökyüzü saklıdır... Uçsuz bucaksız, sınırsız bir dünya söz konusudur... Terk edilmiş bir bölge sonsuzluğa açılan bir kapı gibi sessizlik ve doğa karşısındaki hayranlık sizi dünyanın en küçük insanı yapıyor...

Ona açılan yollarda bulunan ve artık çalışmayan tren yolları ve lokomotifler bilimkurguları aratmayan terk edilmişlik hissini çoğaltıyor... Dünyada siz artık kendinizle baş başasınız ve kendinizle konuşur haldesiniz... Ve güneşin aldığı pozisyona göre şekillenen renkler belki de daha önce hiç görmediginiz bir skalayı gösteriyor size... Varlık ve hiçlik; teklik ve çokluk...

La Paz

Yıllarca süren savaşlara artık yeter diyen bir halkın kentine La Paz yani Barış adını koyması, bu kadar kıymetli bir ismi her gün telaffuz etmesi bir iradenin de yansıması olsa gerek... Ülkenin resmi olmasa da fiili olarak başkenti La Paz. Yönetimsel bir merkez ve ortak bir yaşam alanı adeta. Eskisiyle yenisi bir arada yerlisi ve yabancısı omuz omuza büyük bir kent burası. Murillo Meydanı bunun kanıtı; hem zeminde birleştiriyor herkesi... Meydan herkesin alanı...

Katedrale çıkan sokaklar kiliseleri süsleyen gravürler, resimler ve heykeller aynı kendisi gibi özel, otantik ve değerli... Müzeler tarihin derinliklerine inen birer dehliz gibi Latin Amerika’nın derinlerine dalıyor... Altı zengin üstü zengin ülkenin baş şehri; mezarlıklar kat kat dizilmiş halde koridor gibi etkiliyor insanı... Pazar alanları bir merak içeriyor; tüm canlılığı insanlarının gözlerinden okunuyor... Duvarlardaki resimler bir toplumun kendini ifade şekli sanki hepsinin bir hikâyesi var... Tıpkı La Paz gibi... Ne dediğini dinlemek için gitmek gerek...

Sucre

Bolivya’nın resmi başkenti olarak yönetimle pek alakası olmayan resmi dertlerden uzak bir kafa yapısıyla Sucre ‘şeker’ gibi bir şehir. Unesco’nun Dünya Mirası’na soktuğu şehir beyaz ağırlıklı olarak bir kolonyal dönem mimarisine bürünmüş 16. Yüzyılda kalmış bir yerleşim alanı. İki katlı binaları bu mimarinin en büyük kanıtı. Temiz ve bakımlı caddeleriyle meydana yönelen düzenli ama dar sokaklar hiç bozulmadan duruyor hala...

Bolivar tarafından Bolivya Anayasası gibi tarihi bir belgenin imzalandığı La Casa de la Libertad’ın adı gibi Özgürlüğün Evi’ni her anlamda karşılıyor. Tıpkı Che’nin taşıdığı gibi... Bir ülkenin tarihin yazıldığı ev olarak devreye giriyor. Kiliseleriyle, müzeleriyle bunları ifade ediyor... Tüm binalar bu döneme dair ve o dönemin bir dekoru gibi size o anları yaşatıyorlar. Bembeyaz kremalı edasıyla tiyatrosu ya da San Francisco Kilisesi şehre kimliğini veren diğer yapılardan... Sucre adeta şekli, tarzı, sokakları ve binalarıyla tatlı ve şirin bir pastayı çağrıştırıyor...

Copacabana

Peru’dan Bolivya’ya giriş kapısı Copacabana; Bolivya’ya bir merhaba demenin başka adı. Dağlar arasına sıkışmış muhteşem manzarasıyla yüksekliğine yükseklik katan bir kasaba; Titicaca Gölü’ne komşu adalara ortak; İnkalar gibi Güneş’ine bağlı Copacabana... Tekneyle bir başka güzel her bir anı, sınırları belirsizleştiren, silen; her şeyi bütünleştiren suyu...

Mavinin yeşille buluştuğu doğanın insana, suyun hayata değdiği küçücük yer burası. Ne de olsa Gölün Siyah Bakire’siyle korunan kutsal alan... Bir kiliseden çok bir yaşam alanını çağrıştıran Our Lady of Copacabana ile birlikte güneşe doğru parlıyor caddeler, süslemeleriyle masaldan çıkma bir şatoyu andırıyor sanki... Copacabana; inançları, inananlarla birleştiren bütün bir tesis sanki...

Sıkça Sorulan Sorular

-Sağlık

Ülkenin Amazon Bölgesi’ne gidiyorsanız sıtma ile ilgili tedbirleri almanız gerekmektedir, ayrıca yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz.  Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

- Vize Bilgileri Türk vatandaşları, Bolivya'ya gerçekleştirecekleri 90 güne kadar kalış süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Gezi Zamanlaması Bolivya’nın yüksek kesimlerinde Nisan’dan Kasım ayına kadar olan dönem soğuk ancak kuru ve seyahat için en uygun dönemdir.

- Uçuş Süreleri Türkiye -  Bolivya arasında direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul’dan Bolivya'nın fiili başkenti La Paz'a aktarmalı olarak uçarak yaklaşık 16 saatte ulaşmak mümkündür.

- Para Birimi

Bolivya'nın para birimi Bolivyano (BOL)'dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi  Bolivya ile Türkiye arasında -6 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Bolivya’da 06.00'dır.

- Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Fakat özellikle ülkenin yüksek kesimlerinde sinyal bulunması oldukça güç olacaktır.

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için kalın bir mont ve yün kazak almanızı öneririz. Yüksek yerler için yün bere, kaşkol ve eldiven de alınabilir. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

- Yemek Kültürü Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.

- Elektrik Bolivya’da elektrik 220 volt. Prizler A tipi ikili ve C tipi ikili yuvarlak uçlu prizlerdir.

- Alışveriş Yöreye özgü Alpaca yününden kıyafetleri alabilirsiniz. Bunun dışında hediyelik eşyalar da satın alınabilir.

- Sosyal Yaşam

Burada insanlar şehir içinde şort giymiyorlar.

Bolivya halkı sıcak ve arkadaş canlısı insanları seviyorlar ve takdir ediyorlar bunun yanında açlık, din, uyuşturucu gibi konularda konuşmaktan hoşlanmıyorlar. Amerikan askeri yaptırımları Bolivya halkının kanayan yarası ve oldukça hassas oldukları bir konu.

Bolivyalılar konuşma sırasında yakın durmayı ve göz temasından kaçınmak onlarda güvensizlik yaratıyor.

2.Ek Bilgiler


3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri