ÖNEMLİ NOTLAR:

*Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. 

* Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Yırtılmış, yıpranmış, veya benzeri tahribatlara uğramış pasaportlar ile seyahat edilememektedir. 

*Gümrük geçişlerinde ve sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 6 boş sayfa olması gerekmektedir. Vize alınmış olması veya yeşil pasaport gibi vize gerektirmeyen özel nitelikli pasaporta sahip olunması, ülkeye giriş ve çıkış yapılabileceği anlamına gelmeyip, pasaport polisinin size ülkeye giriş izni vermeme veya ülkeden çıkarmama yetkisi bulunmaktadır. Acentemizin bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

*Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. 

*Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. *Tüm havayollarının uçuş günü ve saati ile ilgili değişiklik yapma hakkı olduğu gibi bagaj taşıma kurallarını acente/yolcu bildirmeksizin değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. 

*Uçak biletleri pasaportunuzda geçen isim/soyisim, doğum tarihi, TC kimlik numarası ve pasaport detaylarına göre kesilmektedir. Bu bilgilerin acentemize hatalı bildirilmesi durumunda acentemizin bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

*Uçak biletlerini kendileri alarak tura katılan misafirlerimizin, grup ile aynı uçuşları kullanmadıkları takdirde havalimanı-otel-havalimanı transferlerini kullanamayacakları gibi şehir turu veya diğer turlara da katılamayabilirler. Misafirlerin bu durumda grubun oteline ulaşımları kendi sorumluluklarındadır. 

*Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. 

* 70 yaşın üzerindeki misafirlerimize yapılacak sigortalarda sürprim çıkmaktadır. Satış temsilcimiz bilgi verecektir. 

* Turumuzun gerçekleşebilmesi için minimum 20 kişi katılım şartı gerekmektedir.Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, gezi hareket tarihinden 20 gün önce tur iptali bilgisi tarafınıza iletilecektir 

*Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 

*3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir.  

*Tek kişilik odalarda yatak tipi tek kişiliktir. Çift kişilik yataklı oda müsaitlik doğrultusunda verilebilir. 

* Kimi otellerde iki ayrı yataklı oda bulunmaması durumunda çift kişilik yataklı bir oda verilebilir. Çift kişilik yatak bulunmaması durumunda da iki ayrı yataklı bir oda verilebilir. * Programda belirtilen oteller “ve benzeri” dir. Kesin otel bilgisi tur kalkış tarihinden önce bildirilecektir. 

*Kimi oteller check-in esnasında kredi kartınızdan olası harcamalarınız adına belli bir miktar bloke edebilir. 

*Turlarımızda kullandığımız otellerde yapılan rezervasyonlar grup rezervasyonu olup, alınacak kahvaltılar farklı bir salonda gruba özel olarak verilebilir ve standart otel kahvaltısından farklı olabilir.


MADRİD – TOLEDO – SEVİLLA -CORDOBA-GRANADA-VALENSİYA-BARSELONA270-€ Değerindeki Opsiyonel Tur Paketi Dahil

1.GÜN:  İSTANBUL – MADRİD

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşup, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları‘nın tarifeli seferi ile Madrid uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.  Yerel saat ile varışta havaalanından çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz ve alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile panoramik şehir turuna başlıyoruz. Kraliyet Sarayı, Plaza Espania, Cervantes Anıtı, Puerta Del Sol Alanı, Alcala Kapısı, Neptün Çeşmesi, Cibeles Çeşmesi, Ventas boğa güreşi arenası, ünlü  Castellano bulvarı ve Atocha tren istasyonu görülecek yerler arasında. Tur sonrası otelimize yerleşme ve serbest zaman. Konaklama  otelimizde.

2.GÜN: MADRİD – TOLEDO – SEVİLLA  

Kahvaltının ardından Kraliyet ve Ortaçağ kenti Toledo’ya hareket. Unesco Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Toledo'da yapacağımız panoramik şehir turunda San Martin Köprüsü, Los Reyes Catolicos Kilisesi,  ünlü ressam El Greco'nun orijinal tablolarının bulunduğu Toledo Katedrali, bölgenin en eski sinagogu,  Damas Quinos altın el işçiliğinin yapıldığı atölyeler ve dükkanlar  ziyaret edilecektir. Turumuzun ardından Endülüs bölgesinin merkezi Sevilla’ya hareket ediyoruz.  Konaklama otelimizde.

3.GÜN: SEVİLLA -CORDOBA-GRANADA

Kahvaltının ardından  yapacağımız panoramik  Sevilla  şehir turunda Dünyanın en büyük gotik katedrallerinden olan Sevilla Katedrali, şehrin en ünlü mahallesi olan Santa Cruz, Maria Luisa Parkı ve  İspanyol Meydanı  görülecek yerler arasındadır.  Turumuzun ardından Cordoba’ya hareket ediyoruz. Varışta yapacağımız kısa şehir turunun ardından diğer adı Kurtuba olan Cordoba Camisini gezeceğiz. Endülüs Emevileri zamanında yapılan ve sonradan Kiliseye çevrildiği için Cordoba Katedrali olarak da bilinen bu ihtişamlı yeri gezdikten sonra Granada’ya hareket edeceğiz. Konaklama otelimizde.

4.GÜN: GRANADA

Kahvaltının ardından panoramik Granada şehir turunda   muhteşem  iç dekorasyonu ile ünlü Albaicin Mahallesi, Granada Katedrali ve Granada Kraliyet Şapeli ve Kayseriye çarşısı  bulunmaktadır. Ardından  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Mağribi mimarisinin en önemli örneklerinden olan Elhamra Sarayı ve Generalife Bahçeleri turumuzu yapacağız. Renginden dolayı Kızıl Kuleler olarak da bilinen sayısız odası, salonu, avluları bulunan bu sanat harikası sarayı gezdikten sonra  serbest zaman. Konaklama otelimizde.

5.GÜN: GRANADA  - MURCIA – VALENSİYA

Kahvaltının ardından Segura  Irmağı’nın kıyısında kurulmuş Murcia şehrine hareket ediyoruz. Varışta yapacağımız panoramik şehir turunda Santa Maria Kathedrali, Piskoposluk Sarayı, Belediye Binası görülecek yerler arasında.  Turun ardında Valensiya’ya hareket ediyoruz. İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Valensiya’da yapacağımız panoramik şehir turunda Valencia Katedrali, Quart ve Serranos kuleleri, , Plaza de Toros de Valensiya Arenası  görülecek yerler arasındadır.  Tur sonrası otele transfer. Konaklama otelimizde.

6.GÜN: VALENSİYA – BARSELONA

Kahvaltının ardından Barselona’ya hareket ediyoruz. Varış yapacağımız panoramik şehir turu esnasında La Sagrada Familia Katedrali, Endülüs Arenası, Kristof Kolomb Heykeli, Montjuic Tepesi, ünlü Batllo Evi ve Mila ev yapıları, Colombus Sokağı, Pueblo Espanol Parkı, La Casa Botllo & La Casa Pedrera Evleri,  Barcelona Limanı ve Katalunya Meydanı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer. Konaklama otelimizde.

7.GÜN: BARSELONA – GİRONA – FİGUEARAS – BARSELONA

Kahvaltının ardından Girona & Figuearas turumuzu yapacağız. Bu turumuzda önce Ortaçağdan kalma ve Catalan Musevi cemaatinin 600 yıldan fazla yaşadığı  eski Girona şehrinin daracık sokaklarında gezeceğiz. Tur bitimi Dali’nin şehri  Figueras’a hareket edip turumuzu tamamlayıp otelimize döneceğiz.  Konaklama otelimizde.

8.GÜN: BARSELONA – İSTANBUL

Kahvaltının ardından rehberin belirlediği saatte havaalanına transfer oluyoruz. Türk Havayollarının tarifeli uçağı ile İstanbul’a uçuş.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Türk Havayolları  ile İstanbul (IST) -  Madrid / Barselona  – İstanbul (IST) arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete  ait havaalanı vergileri
  • Belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklamalar
  • Programda belirtilen tüm turlar ve transferler
  • Panoramik şehir turları
  • Sevilla Katedrali Girişi
  • Cordoba Camisi Girişi
  • Elhamra Sarayı ve Generalife Bahçeleri Girişi
  • Turlarda Türkçe rehberlik hizmetleri.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

•             Schengen Vize Ücreti ( Yeşil pasaporta vize yoktur)

•             Yurtdışı çıkış pulu

•             Seyahat Sağlık Sigortası

•             Öğle ve akşam yemekleri ve yemeklerde alınacak içecekler

•             Kişisel harcamalar ve bahşişler

•             Ekstra bagaj ücretleri

Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
Madrid : 3* NH Leganes Hotel vb. Sevilla: 4* Abades Benacazon Hotel vb. Granada: 4* Abades Nevada Palace Hotel vb. Valensiya: 4* Valensiya Hotel Albufera vb. Barselona: 3* Hotel Campanile Barcelona Barbera del Valles vb. 12 30 1137 EUR 1137 EUR 1434 EUR 407 EUR 1087 EUR

1.Ülke Hakkında

İspanya

İstanbul, sırasıyla Vizigotların İber Yarımadası’na yerleşmesine (5.yy), Endülüs’ün (8.yy) ve sonra İspanya Krallığının kurulmasına (15.yy) nasıl yol açtı?

Barcelona’nın İzmit’le ilgisi nedir?

İlk el bombasını kim yaptı?

Gazi kedilerin deniz zaferi.

Boğa güreşi Güneydoğu Anadolu’dan olabilir mi?

1943 Real Madrid 11 – Barcelona 1  Bu nasıl sonuç?

Ya da Katalanlar neden Arena’yı AVM’ye çevirdiler?

Neler gezilir, nerede eğlenilir, yenir, içilir?

Akdeniz çanağında her şey ve herkesin kaderi birbiriyle ilgilidir. İstanbul Cebelitarık Boğazı’na, Toulouse Kapadokya’ya, Foça ise Marsilya’ya tarihin görünmez ama güçlü düğümleriyle bağlıdır.

M.Ö 3.yy’da yaşamış Kartacalı komutan Hamilcar Barca, Barcino yani Barcelona şehrinin kurucusudur. Ordusundaki filleriyle meşhur oğlu Hannibal ise Kartaca’nın yenilgisinden sonra Pers ordusunun başına geçerek Roma donanmasının ilk defa Persler karşısında bozguna uğramasını sağlamıştır. Rivayet edilir ki ahşap gemilere rampalamadan önce kuyruğu yanmakta olan kediler fırlatmış ve yangına yol açmış, göğüs göğüse çatışmadan hemen önce ise düşmanın arkasına savrulan içleri zehirli yılanlarla doldurulmuş testiler vasıtasıyla ilk el bombasını kullanmıştır. Hannibal’in mezarı İzmit’tedir.

Yeniçerilerin Bektaşiliği örneğinde olduğu gibi, Roma İmparatorluğu Lejyonları da halkın genelinden farklı olarak Mitraizm’e inanıyordu. Bu din Mezopotamya kaynaklıdır. Güneş tanrı Mitra’ya, eski tanrı boğayı kurban ediyorlardı. Boğa tanrıça Kibele’nin oğluydu ve Toroslar’a ismini vermişti. Yunan mitolojisinin yerleşmiş olduğu, Anadolu, Yunanistan ve İtalya’da Mitraizm çok önemli bir alan bulamadı. Ancak daha önce Helen (Yunan) Uygarlığıyla tanışmamış olan İberya (İspanya), Roma askerleriyle gelen Mitraizm’in çok etkisinde kaldı. Günümüzde Hristiyan inanç sistemi ve Meryem Ana törenlerine adapte edilmiş boğa güreşlerinin kökeni budur. Barcelona’nın en önemli kenti olduğu Katalan bölgesinin halkı bu törenleri, İspanyol milliyetçiliğinin sembolü olarak görür. Diktatör Franco’ya olan hınçlarının bir nişanesi de, Barcelona’nın en önemli Boğa Güreşi Arena’sının bugün bir alışveriş merkezine çevrilmiş olmasıdır. Katalanlar “la corrida”yı yasaklamıştır.

4.yy’da papaz Arius ve 5. Yüzyıl’da papaz Nestorius, Hristiyan konsillerinde Hz. İsa’nın insan olduğunu iddia ettiler. Bu iç savaşlara yol açtı. Bu görüştekiler Bizans topraklarını terk etmek zorunda kaldılar. Doğuda Mardin, Urfa ve güneyine yerleştiler. Nasturilik doğdu. 1-2 yüzyıl sonra onların çevirileri sayesinde İslam Uygarlığı Sokrates, Eflatun, Aristoteles gibi düşünür ve bilim insanlarıyla tanıştı. Batıda ise İzmit’te (Nicomedia) Nestorius’un öğrencisi olan Vizigot prensinin tahta geçmesi ile şimdiki Bulgaristan’da yerleşmiş Vizigotlar, Bizans’ın elinin ulaşamayacağı İspanya’ya kadar kaçmak zorunda kaldılar. Bugünkü İspanya’nın Vizigot kökleri böyle oluştu. Nasturiler’in meşalesini taşıdığı uygarlık ateşi ise İslam Uygarlığı eliyle diğer taraftan, yani güneyden Endülüs’e taşındı.

M.S 711’de Cebelitarık Bizanslı komutanın idaresinde bir kaleydi. Vizigot kralının nefsine hakim olamayıp, Bizans komutanının kızına tecavüzü tarihi değiştirecek olaylar zincirini başlattı. İstanbul’daki Doğu Roma İmparatoru’nun emrindeki bu komutan, intikam için İberya’nın kapılarını Tarık Bin Ziyad liderliğindeki Arap ve Berberi ordusuna açtı ve Endülüs’te Arap hakimiyeti başladı.

15.yy’da İberik Yarımada üç önemli devletçe paylaşılıyordu. Portekiz, Castilla ve Aragon Krallıkları.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alışı, Hristiyan dünyasında büyük bir düş kırıklığına yol açmıştı. Vatikan’daki Papa bir cevap verilmesinin gerektiğine inanıyordu. Fatih’e karşı bir güç gösterisi ise düşünülemezdi. Dolayısıyla hedef Endülüs’te İslam Uygarlığı’nın son kalesi Gırnata (Granada) oldu. Castilla’lı İsabelle ve Aragon’lu Ferdinand, Papa vasıtasıyla evlendirildi ve kurulmasıyla Avrupa’nın en büyük gücü ortaya çıktı: İspanya!

Gırnata Emiri; II. Beyazıt’tan yardım istedi, ancak Cem Sultan olayları nedeniyle böyle bir yardım gerçekleşemedi ve Gırnata düştü (1492).

Günümüzde Katalan Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barcelona aynı zamanda, limanı, sanayii ve turizmi ile İspanya’nın en zengin şehridir. Birçok önemli uluslararası şirketin merkezi burada bulunur. Son yıllarda turizm öylesine gelişmiştir ki, turizmin bu kadarına hayır diyen bir hareket ortaya çıkmıştır. Yeni otel ve restoranlara ruhsat verilmemektedir.

Barcelona FC, sadece bir futbol kulübü değildir. Ezildiğine inanan bir kurucu unsur olan Katalanlar’ın medar-ı iftiharı ve neredeyse milli takımıdır. Başkanları Suryol Frankistlerce öldürülmüştür. 1943’te Barcelona’nın evinde kazandığı 3-0’ın rövanşında kolluk güçlerinin namlularının tehdidiyle kaybetmek zorunda bırakılan takım, bu işi abartarak tehdidin herkesçe anlaşılmış olmasını sağlamıştır. Bugün sporun her dalında çok başarılı bir camiadır.

1999’da Birleşik Krallık Mimarlar Ödülü ilk olarak bir kişiye değil, bir şehre verilmiştir. Barcelona muhteşem şehir planlaması sayesinde bu onura layık görülen tek şehirdir.

Karakteristik özelliği olan farklı olma arzusu, mimarisinin, modernliğinin açıklamasıdır. O sadece Madrid ile değil, Paris, Roma, Londra ile yarışmalıdır. Arap hükümranlığından sonra süren Endülüs etkisinin ismi olan mudehar üslup ve gotik mimariyi yepyeni bir anlayışla karıştırarak “modernista”yı ortaya çıkarmışlardır. Bu tarzın en önemli mimarı Antonio Gaudi, La Sagrada Familia Katedrali’nin yaratıcısıdır. Tamamen doğadan alınmış çizgileri ve inanılmaz üslubu ile Barcelona’nın en önemli şaheseridir.

Sıkça Sorulan Sorular

- Vize Bilgileri

Schengen Bölgesi’ne mensup ülkelerdendir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Madrid arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 30 dakikadır. İstanbul - Barselona uçuşu 3 saat 50 dakika, İstanbul - Malaga 4 saat 40 dakika, İstanbul - Bilbao uçuşu ise 4 saat 10 dakikadır

- Para Birimi İspanya, Euro bölgesi ülkelerindendir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi Türkiye ile İspanya arasında -1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken İspanya’da 11.00'dir.

- Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için oldukça ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

- Yemek Kültürü İspanya Akdeniz Mutfağının en iyi örneklerini bulabileceğiniz, özellikle deniz ürünleri konusunda zengin bir yemek kültürüne sahiptir. İspanya’nın en bilinen iki yemeği Tapas ve Paella’dır. Geziniz esnasında bunları denemenizi öneriyoruz.

- Elektrik İspanya’da elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

- Alışveriş

Endülüs Bölgesi’nde deri ürünleri hem kalite hem de işçilik açısından oldukça gelişmiştir. Granada’da Alcaiceria geçmişte olduğu gibi günümüzde de canlı bir alışveriş bölgesidir. Buradaki dükkânlar size hediyelik eşya yanında birçok farklı ürün sunmaktadır. Diğer şehirlerde de benzer alışveriş imkânları bulunmaktadır.

- Sosyal Yaşam

Burada kadınlar kendi aralarında ve erkeklerle iki yanaktan öperek selamlıyorlar. Erkekler ise kendi aralarında tokalaşmayı tercih ediyorlar. İspanyollar dokunmayı seven insanlar ve konuşurken ve şaka yaparken oldukça fazla dokunuyorlar. Yaşlılara burada oldukça saygı gösteriliyor.

Burada insanlar birbirlerine yakın mesafede iletişim kuruyorlar. Siz orada turist dahi olsanız sizinle iletişime geçerken oldukça yakın duruyorlar ve onları için normal olan bu. Sizin de kendinizi uzak tutmamanız gerekiyor.

Burada bir kafede veya restoranda hatta hiçbir yerde bahşiş bırakma geleneği yok.

Endülüs’te genç erkekler sokakta yürüyen kadınlara övgüde bulunabiliyorlar ve kadınlar bunu taciz olarak algılamıyorlar. Cevap vermeden yürümeye devam ediyorlar tabi övgüde bulunan erkek ilgilerini çekmediyse.

2.Ek Bilgiler


3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri