Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. 


SAFARİDEN OKYANUSA KENYATÜM EKSTRA TURLAR DAHİL

1. Gün İstanbul - Mombasa

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşma noktamızda saat 17:30’da buluşuyoruz. Check-in işlemlerinin tamamlanması ve pasaport kontrollerinin ardından saat 20.30’da Türk Hava Yolları’na ait TK 573 sefer sayılı uçak ile Mombasa’ya hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.


2. Gün Mombasa - Tsavo Ulusal Parkı

Yaklaşık 7 saat süren bir yolculuğun ardından yerel saat ile 03:30’da Mombasa’ya varış. Gümrük kontrollerinin ardından havalimanında karşılanıyor ve kahvaltımızı alacağımız otelimize transfer oluyoruz. Kahvaltının ardından Tsavo Ulusal Parkı‘na hareket ediyoruz. Yaklaşık 3,5 saat sürecek yolculuğumuzun ardından konaklayacağımız Lodge’a varıyoruz. Öğlen yemeğimizi aldıktan sonra odalarımıza yerleşiyoruz. (Check in 14:00 sonrasında gerçekleşecektir) Kısa bir süre dinlenmenin ardından öğleden sonra safarimizi gerçekleştirmek üzere Lodge’dan ayrılıyoruz. Safarinin ardından akşam yemeği ve konaklama lodgumuzda.


3. Gün Tsavo Ulusal Parkı

Güne safari ile başlamak için erken bir saatte uyanıyoruz. Otelde alınan kahvaltının ardından safariye başlıyoruz. Öğle yemeğimizi piknik olarak alıyoruz.  Safarinin ardından akşam yemeği ve konaklama lodgumuzda.


4. Gün: Tsavo Ulusal Parkı - Diani

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyor ve Diani’ye hareket ediyoruz. Diani’ye varışımızın ardından öğle yemeğimizi alıp otelimize yerleşiyoruz. (Check in 14:00 sonrasında gerçekleşecektir) . Afrika’nın eşsiz plajlarından birisinde bulunan otelimizde tüm gün boyunca serbest zamanımız olacak. Her şey dâhil konaklama yapacağımız otelimizin imkânlarından faydalanabilir, harika plajların ve denizin tadınızı çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


5. Gün: Diani

Sabah kahvaltısının ardından tüm gün boyunca serbest zamanımız olacak. Her şey dâhil konaklama yapacağımız otelimizin imkanlarından faydalanabilir, harika plajların ve denizin tadınızı çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


6. Gün: Diani

Kahvaltımızın ardından, muhteşem bir doğaya sahip ve dünyanın en güzel plajlarından birisinden bulunan otelimizde tüm gün boyunca serbest zamanımız olacak. Her şey dâhil konaklama yapacağımız otelimizin imkânlarından faydalanabilir, harika plajların ve denizin tadınızı çıkarabilirsiniz. Rehberimizin belirteceği saatte lobide buluşarak Mombasa Havalimanı’na hareket ediyoruz.


7. Gün: Mombasa - İstanbul

Check - in işlemlerinin tamamlanması ve pasaport kontrolünün ardından saat 04:25’te Türk Hava Yolları'nın TK 574 sefer sayılı uçağı ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Varışımız yerel saat ile 11:45’te. Turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek üzere.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul - Mombasa - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
 • Havalimanı vergileri
 • Tsavo Ulusal Park’da 2 gece özel lodgelarda tam pansiyon konaklama
 • Diani’de 3 gece deniz kenarında 4* otelde her şey dâhil konaklama
 • Programda belirtilen tüm öğle yemekleri
 • Programda belirtilen tüm akşam yemekleri
 • Özel safari araçları ile programda belirtilen tüm safariler
 • Ulusal Parklara giriş ücretleri
 • Türkçe rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı Çıkış Harcı
 • Vize ücreti - Kenya (50 USD- Havalimanına varışta alınıyor)
 • Şahsi harcamalar, ekstra turlar ve programda belirtilmeyen yemekler
 • Seyahat Sigortası
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
Sarova Taita Hills Game Lodge vb - Tsavo Ulusal Parkı Neptune Village Beach Resort vb. - Diani 12 18 1999 USD 1999 USD 2524 USD 300 USD 1949 USD

1.Ülke Hakkında

Kenya

Doğu Afrika’nın en gelişmiş ülkesi olan Kenya’da her yerde Hakuna Matata!” sözüyle karşılanırsınız. Anlamı: “Her şey yolunda, endişeye gerek yok.”

Kenya halkı son derece samimi ve misafirperver insanlar, her zaman güler yüzlü ve içten tavırlı olmaları hemen dikkat çekiyor. 

1963 yılında ülkenin bağımsızlığını kazanmasından sonra hızla gelişen başkent Nairobi, günümüzde yaklaşık yedi milyon nüfusu ile önemli bir ticaret ve endüstri merkezi. 

Hint Okyanusu kıyısında kurulmuş olan Malindi ve Mombasa tarihi liman şehirleridir. Roma İmparatorluğu döneminden beri Arap Yarımadası ile yoğun bir ticaret yaşantısı olan Kenyalılar, Arap kültüründen etkilenmişler. Konuştukları dil Swahili’nin ismi Arapça kökenli “sahil” den geliyor. Ayrıca bölge mutfağında Arap etkisi oldukça belirgin. 

Malindi bir haliç ağzında yer alıyor ve Vasco de Gama’nın 1498 yılında buraya gelmesinden sonra, Portekiz gemilerinin Hindistan yoluna çıkmadan önceki son önemli ikmal limanı olmuş. Tatlı su, kuru yiyecek ve yerel denizciler arasından rehber kaptan alan Portekizliler, gemileri ile buradan doğu rüzgarlarını yakalayarak Hint Okyanusu’na açılmayı tercih etmişler. 

Bizlerse Kenya’yı en çok vahşi yaşamı, zengin fauna ve florası, milli parkları, gölleri ve en eski insan kalıntılarının bulunduğu Great Rift Vadisi ile tanıyoruz.

Gezilecek Yerler

Nairobi

Vahşi doğayla iç içe safari gezilerinin başlangıç noktası olan, yedi milyon civarında nüfusuyla Kenya'nın en büyük şehri ve başkentir. 1899 yılında Mombasa - Uganda tren hattı üzerinde İngilizler tarafından kurulmuş ve sonradan elverişli konumu ile büyük bir liman kenti olan, Mombasa’dan daha fazla gelişip büyümüş bir şehirdir.

Nairobi’de Hindistan Bankası Galerisi’nde ülkenin tarihiyle, Demiryolu Müzesi’nde şehrin kurulmasına vesile olan demiryolu yapım süreci hakkında bilgi alıp, safariye çıkmadan önce Ulusal Müze ve Ulusal Arşiv’de doğal yaşam ve yerli kabileler ile ilgili sergiler görülebilir.

Tavuk etinden timsah etine kadar her türlü et türünü burada denemek mümkün. Barbekünün bulunduğu geniş alanı gezmek ve fotoğraflamak ilginç bir tecrübeye dönüşebilir, zira dünyanın başka hiç bir yerinde geyik, devekuşu, antilop gibi av hayvanların etlerini pişirilirken yan yana görmek neredeyse imkansız.

Masai Mara Milli Parkı

Masai Mara Milli Parkı ve Tanzanya sınırları içinde kalan Serengeti Milli Parkı ile birlikte Mara Ekosistemi adı ile bilinen yaşam alanını oluşturuyorlar. Burada “Beş Büyük” diye bilinen fil, bufalo, aslan, leopar ve gergedanların hepsini görmek mümkün. Ayrıca zürafa, zebra, antilop türleri ve gnuların doğal yaşantıları gözlemlenebilir.

Masai Mara’da, Kenya ve Tanzanya’da ziyaret edilen diğer bütün milli parklardan farklı olarak balon safarisi yapmak da mümkün. Sabah güneşin doğduğu saatlerde gerçekleştirilen bu heyecan verici yolculuk sırasında, iki yüz ila sekiz yüz metre yükseklikte gökyüzünden vahşi doğanın uyanışı izlenebilir.

Masai Mara Milli Parkı’nın ismi bölgenin yerli halkı Masailer’den geliyor. Masai erkekleri sağlık ve güç gösterisi olarak yükseğe zıplamayı adet edinmişler. Boylarının yarısı kadar yükseğe sıçrayabilen bu kabile şaşırtacak derecede iyi İngilizce biliyor. Masai halkıyla dostluk kurmak, yaşam ve kültürleri hakkında bilgi almak; Kenya gezisinin en güzel ve unutulmaz anları arasında yerini alıyor.

Nakuru Gölü Milli Parkı

Kenya’da safari için Masai Mara ile birlikte en çok tercih edilen vahşi yaşam alanlarından biri olan Nakuru Gölü Milli Parkı; 1960 yılında kuş koruma alanı olarak açılmış ve sonradan milli park ilan edilmiş. Ziyaretçilerini akasya ağaçları, yüzlerce çeşit pembe flamingo ve pelikanlar ile karşılıyor. Sadece kuş gözlemi için değil, çok ender görülen siyah ve beyaz gergedanlar, soyu tükenme tehlikesi olan Rotschild zürafaları ve çeşitli babun türlerini de görülebileceği en önemli doğal yaşam alanı. 

Milli Park sınırları içerisinde bulunan Menangai Yanardağı sönmüş olmasına rağmen ara sıra dumanı tütmeye devam ediyor. Yanardağın ve gölün en güzel manzarası ise Baboon Cliff adı ile anılan seyir terasından izlenebilir.

En eski insan yaşamı izlerinin bulunduğu Great Rift Vadisi ve fay hattı Mozambik’ten İsrail’e kadar uzanır ve Nakuru Milli Parkı yakınından geçer. Burada bulunmuş olan fosiller, bölgenin jeolojik yapısı ve göç haritalarının da sergilendiği küçük bilgi merkezinde görülüyor.

Naivasha Gölü Milli Parkı

Nairobi’den kolaylıkla ulaşılabilen ilginç milli parklardan biri de Naivasha Gölü çevresinde bulunuyor. Papirüs bataklıkları ve akasya ormanları ile çevrili gölde, sabah güneşin doğduğu saatlerde tekneyle çıkılan safari; balık yiyen kartalların avlanmasının da izlenebileceği ender doğa deneyimlerinden biri. 

Naivasha Gölü çevresinde gerçekleştirilebilecek aktiviteler safariler ile sınırlı değil. Bölgedeki at çiftliklerinde at binip çiçek seraları görülebilir, doğa yürüyüşlerine ve hatta gece safarisine çıkarak filmlerde görmeye alıştığımız avlanma sahnelerine şahit olabilirsiniz. 

“Kenya’nın büyüleyen gölü”, “Kenya’nın gizli hazinesi” gibi ifadeler ile tanıtılan göl; gerçekten de eski bir yanardağ krateri olmasının getirdiği yer şekilleri, başta pembe flamingolar ve kartallar olmak üzere yaklaşık dört yüz civarı kuş çeşidi, su aygırları, zürafa ve bufalo türleri; ulaşım ve konaklama imkanlarının çeşitliliği gibi özellikleri ile bu tanımlamaları fazlası ile hak ediyor.

Aberdare Milli Parkı

Nairobi’ye yaklaşık yüz kilometre mesafede Büyük Rift Vadisi’nin doğu kısmında yer alan Aberdare Milli Parkı; devasa dağ zirveleri, vadileri, yamaçları, şelaleleri ve gölleri ile dikkat çekiyor. Yer şekilleri zenginliğinin yanında hızla değişen yüksekliklerin neden olduğu iklim özellikleri ile bölgede oluşan mikro klima alanı ender görülen türlere ev sahipliği yapıyor. 

Ağaç evlerde konaklayarak, bambu ormanlarında diğer bölgelerde ve parklarda karşılaşamayacağınız bongo antiloplarını, daha düz alanlarda soyu tükenme tehlikesi altında olan ve özel olarak korunan kara gergedanlarını, parkın birçok yerinde babun türlerini görmek; yağmur ormanları ile çevrili şelaleri, yanardağ zirvelerini keşfetmek mümkün.

Aberdare Milli Parkı, Rhino Ark adında bir vakfın da özellikle kara gergedan popülasyonu üzerinde araştırmalar yaptığı ve koruma programını yürüttüğü bir merkez olması ile dikkat çekiyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık Kenya ziyaretlerinizden en az 10 önce Sarı Humma aşısı olmalı ve seyahatiniz esnasında size verilen karneyi yanınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında doktorunuza danışarak seyahatinizden belirli bir süre önce sıtmaya karşı ilaç almaya başlamalı ve bu ilacı seyahatiniz boyunca ve sonrasında belirli bir süre daha kullanmaya devam etmelisiniz. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

- Vize Bilgileri Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Kenya'ya girişlerde vizeye tabi olup, vizelerini ülkenin sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Gezi Zamanlaması Ülke boyunca en sıcak dönemdir Aralık – Mart ayları arasında kalan dönemdir. Kıyı şeridi tropikal iklimin etkisi altında özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yüksek nem oranına sahiptir. Ancak Muson etkisi ile sıcaklık dengelenir. İç kesimler ise yıl boyunca sıcak ancak genellikle kuru bir havaya sahiptir. Kenya’nın %75’lik kesimi kurak ya da yarı kurak iklime sahiptir. Özellikle Rift Vadisi ve civarında sıcaklıklar 20 derecenin altına düşmez ancak geceleri daha soğuk olur.

- Uçuş Süreleri İstanbul ile Kenya'nın başkenti olan Nairobi arası uçuş süresi yaklaşık olarak 6 saat 45 dakikadır.

- Para Birimi Kenya’nın para birimi Kenya Şilini’dir. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Kenya’ya gelirken getireceğiniz USD’nin 2000 yılından sonra basılmış olmasına özen gösteriniz. 2000 yılından önce basılmış USD’ler bozdurulamıyor ya da düşük kurdan bozduruluyor.

- Saat Dilimi Türkiye ile Kenya arasında +1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Kenya’da 13.00’tür.

- Yemek Kültürü Tüm Dünya Mutfaklarının yemeklerini bulabilirsiniz. Yemeklerden sonra tatlı yerine meyve ve kahve sunulmaktadır.

- Alışveriş Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Bunun haricinde pek fazla alışveriş olanağı bulunmamaktadır.

- Sosyal Yaşam

Gösterişten uzak, kapalı ve muhafazakar giysiler Kenya’da kabul edilebilir olarak görülüyor. Açık giysiler yerel halk tarafından taciz riski taşıyor ve hoş karşılanmıyor. Sahil bölgesinde yer alan otellerde ve özel sahillerde mayoyla dolaşılabiliyor ama şehre veya köye giderken örtünmek gerekiyor. İzni olmadan birinin fotoğrafını çekmek uygunsuz bir davranış.

2.Ek Bilgiler

SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık

Kenya ziyaretlerinizden en az on gün önce Sarı Humma aşısı olmalı ve seyahatiniz esnasında size verilen karneyi yanınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında doktorunuza danışarak seyahatinizden belirli bir süre önce sıtmaya karşı ilaç almaya başlamalı ve bu ilacı seyahatiniz boyunca ve sonrasında belirli bir süre daha kullanmaya devam etmelisiniz. Bunun dışında otellerde ve yerel restoranlarda alınacak öğle ve akşam yemeklerinde sağlığınızı etkileyecek herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyoruz. Seyahat boyunca musluk suyu içmemenizi ve sürekli olarak ilk kez sizin tarafınızdan açılacak olan şişe suyu içmenizi öneriyoruz.

Vize Bilgileri

Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini 50 ABD Doları karşılığında Kenya sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Uçuş Süreleri

İstanbul - Mombasa arası uçuş yaklaşık 7 saat sürmektedir.

Para Birimi

Kenya’nın para birimi Kenya Şilini’dir. 1 Euro yaklaşık 110 Şilin, 1 USD yaklaşık 85 Şilin etmektedir. Seyahate gelirken yanınızda USD bulundurmanızı ve bunun da küçük birimlerini taşımanızı öneririz. Kenya’ya gelirken getireceğiniz USD’nin 2000 yılından sonra basılmış olmasına dikkat ediniz. 2000 yılından önce basılmış USD’ler bozdurulamıyor ya da düşük kurdan bozduruluyor.

Saat Dilimi

Türkiye ile Kenya arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Telefon Kullanımı

Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde iletişim sıkıntılı olabilir

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Safariler için rahat ve doğaya uygun renklerde kıyafetler giymenizi, parlak renklerden çok açık renkli kıyafetlerden kaçınmanızı öneririz.

Yemek Kültürü

Gideceğimiz yerlerde bulunan lüks restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağından; etin yoğunlukla kullanıldığı mönü seçenekleri sunmaktadırlar. Yemeklerden sonra tatlı yerine meyve ve kahve sunulmaktadır.

Elektrik

Kenya’da 240 voltluk elektrik akımı var. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşuyor. Kenya’ya gitmeden önce, orada aletlerinizi sorunsuz şekilde kullanmak için uygun bir dönüştürücü ve fiş adaptörü almalısınız.

Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Bunun haricinde pek fazla alınabilecek şeyler bulunmamaktadır.

3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri