Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. 


MOSKOVA - ST. PETERSBURG TURU 29 AĞUSTOS - 03 EYLÜL 2020XLarge Paket (Opsiyonel)Large Paket (Opsiyonel)

Alan Buluşması: 29  Ağustos  Cumartesi saat:   05:00           


1.Gün :  İSTANBUL– MOSKOVA

İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde siz değerli konuklarımızla  buluşma ve bagaj – check-in işlemlerinin ardından THY’nın TK 413 sayılı seferi ile Moskova’ya hareket. Moskova’ya varış ve havalimanında karşılanmanın ardından özel aracımızla panoramik Moskova şehir turuna başlıyoruz. Panoramik Moskova şehir turunda göreceğimiz yerler arasında Siyasi ve toplumsal çalkantılara sahne olmuş tarihi merkez Kızıl Meydan, burada yer alan soğan şeklindeki çok renkli kubbesi ile ilginç St. Basil Katedrali, Kremlin Sarayı, Bolşoy Tiyatrosu, Tverskaya Caddesi, Gorki Parkı, Novadieviçe Manastrı, Kuğu Gölü, Luzniki Stadyumu, Lenin Tepesi ve son olarak Moskova Üniversitesi panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz Rus Halk Dansları programına katılabilirler. Rusya'nın en önemli gruplarından birisi olan ve dev bir kadroya sahip Ulusal Dans ve Müzik Topluluğu, klasik danslardan, modern baleye tarihten günümüze Rusya'nın yaşamını geniş bir yelpazede müzik, dans ve tiyatroyu bir araya getirerek izleyicilere mükemmel bir şölen sunuyor. Program esnasında Rus tarihini de görerek, ülke içerisinde yer alan farklı etnik kökenden milletlerin yerel danslarını izleyeceğiz.  Ekstra Rus Halk Dansları Şovu: 90 Euro (Kişi Başı)

2.Gün : MOSKOVA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Kremlin Sarayı & Moskova Metrosu & Arbat & Nazım Hikmet’in Mezarı Turu’na kaktılabilirler. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in de çalışma ofisinin bulunduğu Kremlin, 14. Yüzyıdan beri Moskova’nın en önemli kilisesi olarak kabul edilen Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Katedralini ve dünyanın en büyük çanını da içinde barındırmakta. Turumuza Moskova Metro’su ile devam edeceğiz. Stalin tarafından 1931’de başlatılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Moskova’nın ortasından geçen Arbat Sokağı, bu şehre yolu düşen herkesin en azından bir kere uğradığı, bir ucundan diğer ucuna kadar zevkle yürüdüğü, trafiğe kapalı bir yoldur. Burada mağazaların rengarenk vitrinlerini gezebilir, Rus ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerini tadabilir, Paris’i aratmayan şık kafelerde oturabilir ve en keyiflisi de bir banka oturup kendilerini hayatın akışına kaptırmış Rusları seyredebilirsiniz. Moskova hatırası edinmek istiyorsanız bu sokak en doğru yerdir. Ardından Nazım Hikmet’in mezarı ile turumuza devam edeceğiz. Novodevici Manastırı (Nazım Hikmet’in de mezarı burada bulunuyor) gezisi için otelimizden ayrılacağız. Rusya’nın en önemli manastırlarından olan Novodevici 1524 yılında kurularak, zaman içinde birçok çariçe adayının da yıldızının söndüğü yer olmuştur. 1812 yılında Napolyon’un emriyle yıkılmak istenmesine rağmen rahibeler bu karara engel olmayı başarmışlardır. Gezi kapsamında ve manastırın içinde bulunan Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret edeceğiz. 

Ekstra Kremlin Sarayı & Moskova Metrosu & Arbat & Nazım Hikmet’in Mezarı Turu: 90 Euro (Kişi Başı)

3.Gün : MOSKOVA – ST.PETERSBURG

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından odaları boşaltma ve tren istasyonuna transfer oluyoruz. Hızlı tren ile yapacağımız yaklaşık 5 saatlik keyifli bir yolculuk sonrası  karşılanmanın ardından  özel aracımızla St.Petersburg panoramik şehir turuna başlıyoruz. (Moskova-St Petersburg yolculuğu müsaitliğe bağlı olarak uçak ile de yapılabilmektedir)  Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg, aynı zamanda çok önemli bir sanat ve bilim merkezidir. Sanayi konusunda da çok önemli bir yere sahip olan St.Petersburg, ismini yaşamın hemen her konusunda tarih sayfasına yazdırmıştır. Rus Çarı I. Petro tarafından 1703 yılında kurulan şehrin panoramik turunda göreceğimiz yerler arasında 4.5 km.lik uzunluğu ve şehrin kalbinin attığı Nevski Caddesi, Kanlı Katedral, Avrora Gemisi, Bakanlık Binaları, Kış Sarayı ve Saray Meydanı bulunmaktadır. Tur sonunda arzu eden misafirlerimiz  rehberimiz tarafından opsiyonel olarak düzenlenecek Rus Gecesi turuna katılabilirsiniz. St.Petersburg’un en güzel restoranlarından Troika Restoran’da akşam yemeği ve muhteşem dans şovları izleyeme fırsatını kaçırmamalısınız. Geceleme otelimizde. 

Ekstra Rus Gecesi Turu: 85€

4.Gün : ST.PETERSBURG  

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz için opsiyonel olarak düzenlenecek olan Hermitaj ve Kanal turlarımıza katılabilirler. Hermitaj, Neva Nehrinin yanında bulunup Çarlık dönemine ait yaklaşık 4 milyon eseri barından, Dünya'nın ve Rusya'nın en büyük müzelerinden Hermitaj Müzesi, en çok tablo koleksiyonunun bulunduğu müze olması nedeni ile Guinnes Rekorlar Kitabı'na da girmiştir.  Ardından kanal turumuz ile devam edeceğiz. Kanal turumuzda rehberimiz eşliğinde St. Petersburg’u bir de kanallardan görerek, Neva Nehri’ne kadar uzanacağız. Turumuzun bitiminde otelimize transfer.

Ekstra Hermitaj Turu: 50 Euro (Kişi Başı) Tekne&Kanal Turu: 40 Euro (Kişi Başı)

5.Gün : ST.PETERSBURG  

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz için opsiyonel olarak düzenlenecek olan Peterhoff Sarayı ve Peter & Paul turlarına katılabilirler.

Bu turumuzda Finlandiya Körfezi'nde bulunan ve Petro'nun planlarını kendi çizdikten sonra İtalyan mimar Rastrelli'ye inşa ettirdiği yazlık sarayı (Peterhoff Sarayı'nı) görme imkanı bulacağız. Paris'teki Versailles'a rakip binası, 150 anıtsal çeşme ve 4 şelalenin süslediği bahçeleri ile muhteşem bir saray kompleksidir. II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen tüm ihtişamıyla ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiştir.

Ardından arzu eden misafirlerimiz Peter & Paul turuna katılabilirler. Petro tarafından 1700’lü yıllarda St. Petersburg’da inşa ettirilen ilk yapı görülmeye değer bir görkeme sahip. Neva Nehri üzerinde kurulan kaledeki katedral ve içerisinde bulunan Romanov Hanedanları’nın mezarları birçok turisti buraya çekiyor. Şehrin en yüksek binası olan katedralin üstündeki melek, şehrin bir anlamda simgesi haline gelmiş durumda. Dostoyevski, Troçki ve Lenin’in kardeşi Aleksandre’ın da kaldığı ünlü kale zindanları yıllar içinde daha birçok ünlüyü ağırlamış. Turumuzun bitiminde otelimize transfer.

Ekstra Peter & Paul Turu: 45 Euro (Kişi Başı) Peterhoff Turu: 65 Euro (Kişi Başı )

 6.Gün : ST.PETERSBURG - İSTANBUL  

Pazartesi Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte hava alanına transfer. THY’nin TK 402 sayılı tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket ve İstanbul’a varış. Bir sonraki turumuzda buluşmak dileğiyle.

 

Hermitaj Turu

50-€

Peter & Paul Kale Turu

45-€

Tekne & Kanal Turu

40-€

Petergoff Turu ( Saray ve Bahçe dahil )

65-€

Kremlin Sarayı & Moskova Metrosu & Arbat ve Nazım Hikmet’in mezar Turu

90-€

290-€ Yerine 270-€

****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

Ekstra tur paketi satışı tur esnasında rehber tarafından yapılacaktır.
Hermitaj Turu

50-€

Tekne & Kanal Turu

40-€

Kremlin Sarayı & Moskova Metrosu & Arbat ve Nazım Hikmet’in mezar Turu

90-€

180-€ Yerine 160-€

****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

Ekstra tur paketi satışı tur esnasında rehber tarafından yapılacaktır.Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk  Havayolları Tarifeli seferi ile  İstanbul -  Moskova - St. Petersburg -İstanbul  ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Havalimanı vergileri
 • St.Petersburg’da seçilen kategori otelde  3 gece konaklamalar
 • Moskova’da seçilen kategori otelde 2 gece konaklamalar
 • Sabah Kahvaltıları,
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Panoramik St.Petersburg  şehir turu,
 • Panoramik Moskova  şehir turu,
 • Moskova – St.Petersburg arası ekonomi sınıfı hızlı tren bileti (Müsaitliğe bağlı olarak Moskova – St.Petersburg  uçak bileti)
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu (50 TL)
 • Seyahat Sigortası
 • Şahsi harcamalar, ekstra turlar ve  programda belirtilmeyen yemekler
 • Rusya Vizesi ücreti 
 • Programda açıkça belirtilmeyen hizmetler
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
Moskova - 3* İbis Dinamo Hotel vb https://www.accorhotels.com/tr/hotel-6227-ibis-moscow-dynamo/index.shtml St. Petersburg - 4* Park Inn by Radisson Pulkovskaya https://www.radissonhotels.com/en-us/hotels/park-inn-conference-st-petersburg-pulkovskaya 12 20 849 EUR 849 EUR 1099 EUR 200 EUR 829 EUR

1.Ülke Hakkında

Rusya

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan ve on bir farklı zaman diliminin bulunduğu Rusya federe devletinde batıdan doğuya birçok farklı dil ve kültürü bir arada görmek mümkün.

Yeraltı kaynakları açısından da son derece zengin olan bu ülke, dünyanın ikinci büyük kömür üreticisi konumunda.

Gürcü, Tatar ve Özbek mutfaklarıyla da zengin bir yemek çeşitliliğine sahip.

Spora, sanata, operaya ve baleye düşkün bir millet olan Rusya denince akla gelen Çaykovski'nin Kuğu Gölü Balesi, dünyaca ünlü en önemli eserlerinden birisi olarak unutulamazlar arasındadır.

Dünyanın en uzun demiryolu ağına sahip olan bu ülkede yapacağınız tren yolculuğuyla yemyeşil doğasını, ırmaklarını, küçük sevimli ahşap evlerini görebilir ve misafirperver insanlarıyla tanışabilirsiniz.   

    

İlk Düşünceler

Moskova

Moskova denildiğinde ilk akla gelen, Tolstoy'un "Savaş ve Barış" eserindeki "Her Rus Moskova’yı kendi annesi gibi görür." şeklindeki ünlü cümlesi oluyor. Şehir binlerce farklı etnik yapıdan oluşuyor ve her yerde Kiril alfabesini görmekteyiz. Rusya’da görülebilecek her ayrıntı burada da karşımıza çıkıyor. Tam ortasından akan Moskova Nehri ve renkli soğan kubbeli katedralleri, şehre ayrı birer güzellik katıyor. Bale ve opera sanatının sembolü Bolşoy bu şehirde bulunuyor. Açılır kapanır köprüler, ihtişamlı mimarisi ve Kızıl Meydan; zengin Rusya tarihiyle dolu bu şehirde. Ünlü halk şairi Nazım Hikmet'in mezarı da Rusya'nın önemli kişilerinin bulunduğu Novodevic Mezarlığı’nda yer alıyor. İster kışın karlar altında isterseniz baharda, yılın her mevsimi ayrı güzel olan Moskova’yı her daim ziyaret edebilirsiniz.

St. Petersburg

Büyük Petro'nun şehri, Kuzey’in Venedik’i olarak da adlandırılır. Şehir lacivert kadife dokusuyla Neva Nehri'nin iki yakasında 42 ada üzerinde 1703'te kurulmuştur. İtalyan mimarlar tarafından tasarlanan şehir, Rusya'nın Avrupa’ya açılan kapısı olmuştur. İki yüz yıl Rus çarlığına başkentlik yapan şehir saraylar, kanallar ve heykellerle doludur. Şehrin ilk ismi Petrograd, daha sonra Leningrad olmuş ve günümüzde St. Petersburg ismini almıştır.

Şehirde estetiği bozmamak için yüksek binalara izin verilmiyor. Sarayların birbirlerine geçiş köprüleri, mozaiklerle süslü kiliseleri ve adacıklarıyla Avrupalı bir Rus şehri. Kışlık bir saray olan Avrupa'nın en güzel sanat eserlerinin toplandığı, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Ermitaj Müzesi de bu şehirde bulunuyor. Dostoyevski, Brodin, Çaykovski gibi önemli yazarların mezarları da ziyaret edilebilir. Şehre yakın Puşkin kasabasındaki saray ve içerisinde sergilenen imparatorluk porselenleri görülmeye değer. Şehrin Nevski Caddesi ise tarih kokuyor.

Gogol'un Nevski Caddesi için söylediği sözüyle St.Petersburg'u hatırlayalım:

"Nevski Caddesi’nden daha güzeli yoktur. Burası Petersburg'un her şeyidir. Başkentimizin bu güzel caddesinden daha neşeli, daha aydınlık, daha göz kamaştırıcı ne olabilir?"

Gezilecek Yerler

Moskova

Moskova denildiğinde ilk akla gelen, Tolstoy'un "Savaş ve Barış" eserindeki "Her Rus Moskova’yı kendi annesi gibi görür." şeklindeki ünlü cümlesi oluyor. Şehir binlerce farklı etnik yapıdan oluşuyor ve her yerde Kiril alfabesini görmekteyiz. Rusya’da görülebilecek her ayrıntı burada da karşımıza çıkıyor. Tam ortasından akan Moskova Nehri ve renkli soğan kubbeli katedralleri, şehre ayrı birer güzellik katıyor. Bale ve opera sanatının sembolü Bolşoy bu şehirde bulunuyor. Açılır kapanır köprüler, ihtişamlı mimarisi ve Kızıl Meydan; zengin Rusya tarihiyle dolu bu şehirde. Ünlü halk şairi Nazım Hikmet'in mezarı da Rusya'nın önemli kişilerinin bulunduğu Novodevic Mezarlığı’nda yer alıyor. İster kışın karlar altında isterseniz baharda, yılın her mevsimi ayrı güzel olan Moskova’yı her daim ziyaret edebilirsiniz.

St. Petersburg

Büyük Petro'nun şehri, Kuzey’in Venedik’i olarak da adlandırılır. Şehir lacivert kadife dokusuyla Neva Nehri'nin iki yakasında 42 ada üzerinde 1703'te kurulmuştur. İtalyan mimarlar tarafından tasarlanan şehir, Rusya'nın Avrupa’ya açılan kapısı olmuştur. İki yüz yıl Rus çarlığına başkentlik yapan şehir saraylar, kanallar ve heykellerle doludur. Şehrin ilk ismi Petrograd, daha sonra Leningrad olmuş ve günümüzde St. Petersburg ismini almıştır.

Şehirde estetiği bozmamak için yüksek binalara izin verilmiyor. Sarayların birbirlerine geçiş köprüleri, mozaiklerle süslü kiliseleri ve adacıklarıyla Avrupalı bir Rus şehri. Kışlık bir saray olan Avrupa'nın en güzel sanat eserlerinin toplandığı, dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Ermitaj Müzesi de bu şehirde bulunuyor. Dostoyevski, Brodin, Çaykovski gibi önemli yazarların mezarları da ziyaret edilebilir. Şehre yakın Puşkin kasabasındaki saray ve içerisinde sergilenen imparatorluk porselenleri görülmeye değer. Şehrin Nevski Caddesi ise tarih kokuyor.

Gogol'un Nevski Caddesi için söylediği sözüyle St.Petersburg'u hatırlayalım:

"Nevski Caddesi’nden daha güzeli yoktur. Burası Petersburg'un her şeyidir. Başkentimizin bu güzel caddesinden daha neşeli, daha aydınlık, daha göz kamaştırıcı ne olabilir?"

Sıkça Sorulan Sorular

- Vize Bilgileri

Diplomatik pasaport hamilleri yapacakları seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus pasaport hamilleri ise vize alması gerekmektedir.

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, ülkenin başkenti Moskova arasındaki uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saattir. Ülkenin en büyük şehirlerinden St. Petersburg'a olan uçuşun süresi ise yaklaşık olarak 3 saat 25 dakikadır.

- Para Birimi

Rusya’nın para birimi Ruble’dir. Seyahatiniz için yanınıza Euro veya USD alabilir, ülkede bulunan döviz ofislerinden yerel para birimini temin edebilirsiniz.

- Saat Dilimi

Türkiye ile Rusya arasında +1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Rusya’da 13.00’tür.

- Yemek Kültürü

Yemek kültürü bize yakındır. Modern şehirler olarak hem St. Petersburg hem de Moskova’da her damak tadına uygun yemekler bulunabilmektedir.

- Alışveriş

Şehir merkezlerinde bulunan alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya satan küçük tezgâhlardan alışveriş imkânı bulunmaktadır.

- Sosyal Yaşam

Havalimanlarında ve metroda fotoğraf çekmek yasak. Askeri bölgelerde de aynı kural geçerli. Fotoğrafını çekmeden önce insanlardan izin almanız gerekiyor. Yaşlı insanlar fotoğrafları çekildiğinde genelde kuşkuya düşüyorlar. Rusya’da yaşlılara saygı göstermek çok önemli ve toplu taşıma araçlarında veya halka açık yerlerde onlara yer vermek gerekiyor. Kiliselerde ve dini mekanlarda erkeklerden şapkalarını çıkarmaları, kadınlardan ise bazen başlarını örtmeleri beklenebiliyor.

2.Ek Bilgiler

                                             SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık

Rusya’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz

Vize Bilgileri

Umumi Pasaport sahibi iseniz veya hizmet veya Yeşil Pasaport sahibi olanların, Rusya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Rusya vize ücreti ile ilgili acentenizden bilgi alabilirsiniz.

Uçuş Süreleri

İstanbul – Moskova  arası direkt uçuş olup, uçuş süresi 2 buçuk saattir. St. Petersburg – İstanbul arası direkt uçuş olup, uçuş süresi 3 saat 35 dakikadır.

Para Birimi

Rusya’da para birimi Rus Rublesidir  1 Ruble : 0,05 TL’dir. Yanınızda Dolar ve Euro bulundurmanızda fayda vardır.

Saat Dilimi

Türkiye ile Rusya arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Telefon Kullanımı

Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır.

Kıyafet ve Gerekli

Eşyalar

Yaz sezonunda gidilecekse Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.  Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler öneririz.

Yemek Kültürü

Çin, Arap, Türk ve Fransız Mutfaklarından etkilenmiş olan Rus Mutfağı, çeşitlilik açısından çok zengindir. Birçok etnik grubun yaşadığı Rusya'da mutfak bölgelere göre değişkenlik gösterir.

Elektrik

Rusya’da elektrik prizleri Türkiye ile aynıdır.

Alışveriş

Şehir  merkezlerinde bulunan alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya satan küçük tezgahlardan alışveriş imkanı bulunmaktadır.

3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri