Acente, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Acente sorumlu tutulamaz. Acente gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Acente, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Acente sorumlu tutulamaz. 


BEYRUT TURUBeyrut Large Paket (Opsiyonel)


1. Gün : İstanbul  – Beyrut // 19 Kasım 2020 Perşembe


İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali THY kontuarında saat 04:30'da buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın TK830 tarifeli seferi ile saat 07:25'de Beyrut’a hareket. 08:15'de Beyrut'a varış. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından havalimanından hareketle panoramik Beyrut turumuza başlıyoruz. Aracımızla yapacağımız kısa bir gezinti sonrası ilk durağımız Beyrut'un simgelerinden Güvercin Kayalıkları olacak. Burada vereceğimiz kısa fotoğraf molasının ardından, birbirinden şık kafeler, restoranlar ve ünlü markalar ile Paris sokaklarını hatırlatan Solidere'e gidiyoruz. Bu bölgede inşa, onarım, düzenleme ve güzelleştirme çalışmalarını üstlenen firma olan Solidere bu bölgeye güncel ismini verirken aynı zamanda çalışmalar esnasında Roma dönemine ait çeşitli eserler bulmuş ve günümüzde modern şehir yapısı içerisinde bunları ziyarete açmıştır. Aracımızdan inerek ve yürüyerek gezeceğimiz bu bölgede, saat kulesi ile meşhur Nejmeh Meydanı, meydanda yer alan tarihi Ortodoks Kilisesi, tarihi Roma Hamamı kalıntıları, Osmanlı döneminde kışla olarak inşa edilen ve günümüzde Başbakanlık ve Parlamento olarak kullanılan binaları, Birleşmiş Milletler Binası, Lübnan’ın yeniden yapılanmasında önemli rol oynayan eski başbakan Refik Hariri’nin mezarı ve Mohamed El-Amin camisi göreceğimiz yerlerin başında yer alıyor. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından otelimize transfer.  Geceleme otelimizde.


2.Gün  : Beyrut  //  20 Kasım  2020 Cuma


Sabah kahvaltısı sonrası dileyen misafirlerimiz esktra düzenlenecek olan  yemekli Jeita-Harissa-Byblos turuna katılabilirler. Beyrut’a yaklaşık 30 dakika mesafede (20 km) Lübnan dağlarının eteklerinde, Köpek Nehrinin ve vadisinin kenarında yer alan Jeita mağaralarına doğru hareket. Karstik oluşumlar ile şekillenmiş Jeita da, yukarı ve aşağı olmak üzere 2 adet mağara bulunmaktadır. Ziyaretimize araç park alanından yukarı mağaraya teleferik çıkışı ile başlıyoruz. Yukarı mağara 1958 yılında keşfedilmiş olup 2200m uzunluğa sahiptir ve bunun 750m lik bölümü yürüyüş yolu ile ziyaretçilere açıktır. Aşağı mağara ise tarih öncesi dönemlerde insanları barındırmış olmasına karşın yeniden keşfedilmesi 1836 yılına dayanır. Aşağı mağara içindeki gezi elektrik motorlu tekneler ile yapılmaktadır. Mağaralardan geri aşağıya yürüyerek veya mini tren ile inerek aracımızla Harissa’ya hareket. Yaklaşık 15-20 dakikalık yolculuk ile aracımız Beyrut’un komşusu sayfiye şehri Jounie’ye varacak. Havanın müsait ligine göre 2 farklı teleferik ile yaklaşık 650m yüksekte yer alan Harissa’ya çıkış. Tepede 1908 yılında küçük bir kilise üzerine monte edilen 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli bizleri karşılayacak. Heykelin arkasında yer alan büyük katedral ise dışarıdan sedir ağacı, içeriden Fenike gemisi görüntüsü veren ve yarışma sonucu seçilen mimarisi ile etkileyicidir. Tepeden inişimiz aracımızla tekrar Jounie’ye olacaktır. Buradan yaklaşık 20 dakikalık (18 km) bir yolculuk ile deniz kıyısında yer alan antik Finike liman şehri Byblos’a varış. Şehrin tarihçesi kesin olarak bilinmemekle birlikte 7000 yıl öncesine kadar uzanmakta olduğu bilim adamlarınca tahmin edilmektedir. Büyük bir ticaret limanı olan Byblos zamanında antik Mısır ile gelişmiş olan ticari ve kültürel ilişkileri sebebi ile bölgede papirüs ticaretine hâkim bir kent idi. Bu sebeple de şehre Yunanca da Papirüs anlamına gelen Byblos adını da yine Yunanlılar vermiştir. Bugünkü modern Latin, Arap ve Yunan alfabesinin temeli olan ilk lineer alfabeyi de bulanlar Finikeliler olmuştur ve alfabe ile ilgili en eski eser Byblos da bulunmuştur. Turumuzun bitiminde otele transfer. Geceleme otelimizde.


Jeita-Harissa-Byblos turu : 95 USD  


3.Gün  : Beyrut //  21 Kasım  2020 Cumartesi 


Sabah kahvaltısı sonrası dileyen misafirlerimiz esktra düzenlenecek olan  yemekli Baalbeck-Anjar-Ksara turuna katılabilirler. Beyrut’a yaklaşık 2 saatlik mesafede (90 km), Lübnan Dağları'nın arkasındaki Bekaa Vadisi üzerinde yer alan ve tarihçesi 9000 yıl öncesine dayanan Baalbeck şehrine hareket. Heliopolis olarak da bilinen Baalbeck, Roma İmparatoru Constantin’in 4.yy da Hıristiyanlığı kabulüne kadar olan dönemde Altın dönemini yaşayarak imparatorluğun gücünü ve ihtişamını göstermek adına başkent Roma’dan sonra inşa ettiği en büyük çok tanrılı dini merkezdir. İçerisinde Venüs, Jüpiter ve Bacchus adına adanmış 3 tapınak bulunur. Bacchus tapınağı dünyada günümüze kadar en iyi korunmuş Roma tapınağıdır. Jüpiter Tapınağı ne yazık ki zaman içerisinde harap olmuş ve toplam Corinthian tarzı 54 sütun üzerine kurulmuş olan tapınaktan günümüze kadar sadece 6 tane sütunu ayakta kalmıştır. Tapınağın 8 adet sütunu ise Bizans İmparatoru Justinian’ın emri ile 532-537 yılları arasında inşası tamamlanan İstanbul’daki Ayasofya Kilisesinin yapımında kullanılmıştır. Şehirde ilk arkeolojik kazılar 1898 yılında Osmanlının izni ile Alman Kayzeri 2. Wilhem zamanında başlamıştır. Burada yapacağımız gezimiz sonrasında doğal mağaralarda yer alan şarap mahzenleri ile ünlü Ksara şatosuna geçeceğiz. Günümüzde hala kullanımda olan mağaraları gezdikten sonra 1857 yılından beri ürettikleri şaraplardan tatma ve satın alma imkânımız olacak. Bekaa Vadisi üzerindeki yolculuğumuzu sürdürerek Anjar kasabasına hareket. Günümüzde Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı bu kasabada, 8.yy da Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek tarafından yaptırılan ve günümüz Lübnan topraklarında bulunan yegâne Emevi eseri olan antik şehri gezeceğiz. Merkezi Şam olan Emeviler, bu şehri yazlık saray ve ticaret merkezi olarak kurmuşlardır. Şehir tüm ülkede sahilde yer almayan tek ticaret şehri olmakla beraber, doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde merkezi bir konumdadır. Anjaar’ı ziyaretimiz sonrasında Beyrut’a dönüş.

Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek yemekli ve limitsiz içecekli Lübnan Gecesi'ne katılabilirler. Geleneksel Lübnan lezzetlerini tadacağımız ve Arap tarzı eğlence hayatına şahit olacağımız gece için Jounieh bölgesinde bulunan restoranımıza hareket. Gecenin sonunda geç saatlerde otelimize transfer. Geceleme otelimizde.


Baalbeck-Anjar-Ksara turu    : 95 USD  

Lübnan Gecesi                       : 90 USD


4. Gün Beyrut – İstanbul  // 22 Kasım 2020 Pazar

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından havalimanı transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberimizin bildirdiği saatte toplanma ve Beyrut Havalimanı'na transfer. Bilet, pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından Türk Hava Yolları'nın TK825 tarifeli seferi ile saat 15:40'da İstanbul'a hareket. Saat 17:45'de varış ve turumuzun sonu.

Jeita-Harissa-Byblos turu   95,00  $ 

Baalbeck-Anjar-Ksara turu : 95,00  $    


Toplam 190 $    Yerine 175 $   


**** Ekstra turlar minimum 20  kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

Ekstra tur paketi satışı tur esnasında rehber tarafından yapılacaktır.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY’nın tarifeli seferi ile İstanbul – Beyrut  gidiş/dönüş ekonomi sınıfı  uçak biletleri
 • Panoramik Beyrut şehir turu Türkçe rehberlik hizmeti
 • Havalimanı vergileri
 • Beyrut’da seçilen otel tipinde 3 gece konaklamalar,
 • Sabah Kahvaltıları
 • Özel araçlarla Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri
 • Panoramik Beyrut şehir turu
 • Türkçe rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu              
 • Seyahat Sigortası
 • Kişisel harcamalar
 • Ekstra turlar 
Otel Çocuk Yaş Sınırı Kota Çift Kişilik Oda Üç Kişilik Oda Tek Kişilik Ekstra Bebek Ekstra Çocuk
4* Bella Riva Hotel vb 12 16 559 USD 559 USD 734 USD 200 USD 519 USD
Beyrut - 3* Mozart Hotel https://mozarthotelbeirut.com 12 4 499 USD 499 USD 674 USD 200 USD 459 USD

1.Ülke Hakkında

Lübnan

Gılgamış Destanı’nda Enlil-Enki, Beyrut ve yakınlarındaki Cebelnur Dağları’ndaki (Nur Dağları-Anti Lübnan) sedir ağaçlarından bahseder. İşte sırtını Anti Lübnan Dağları’na dayamış, güzelliğini Akdeniz’den almış olan özgürlüğün ülkesi Lübnan; Adonis’in doğduğu ülke.

Dünya edebiyatının ünlü isimlerinden biri olan Amin Maalouf’un Semerkant, Doğunun Limanları, Tanios Kayası kitaplarına ilham olmuş; 20. yüzyılın en korkunç iç savaşını yaşayıp ayakta hiç bir yapı kalmadıktan sonra kendi küllerinden kendini yerinden yaratan şehir Beyrut. Dünyanın en güzel mutfağı, denizde rüzgar sörfünün yapılacağı en iyi yer.

Anti Lübnan Dağların’da Dürziler’e ait enterasan köyler, tavan ile tavan arası dört metre olan havadar dağ evleri, sedir ormanları, gezilecek muhteşem mağaralar, ormanlarında yürüyüş imkanı ve şehirdeki sabahlara kadar açık olan eğlence mekanları ile insanı şaşırtabilecek bir yer.

Beyrutlular der ki; dünyanın her tarafında bir Beyrutlu bulabilirsiniz doğrudur, Beyrut’ta gezerken dünyanın bütün lisanlarını konuşan insanlar bulmak mümkündür ve bu insanlar aslen Beyrutlu’dur. Bu dilsel, ırksal ve dinsel renklilik; ülkenin yönetiminde de vardır. Hristiyan Arap (Maruni) Cumhurbaşkanı Müslüman Arap Başbakan, Meclis Başkanı ise bir Dürzi’dir ve bu ülkenin sokaklarında gezmek; çeşitliğin, birlikteliğinin en güzel örneğidir.

Gezilecek Yerler

Beyrut

Muhteşem çarşısı, dünyanın alışveriş cenneti, yetenekli diş doktorlarının ve Arap dünyasının sanat merkezi, Arjantin Cumhurbaşkanı El Turko’nun ana vatanı, üniversiteleri, hastaneleri, bankaları ve gece yarısından sonra hayat bulan gece kulüpleri, şafak atıncaya eğlenilebilecek mekanlar.

Bir şehir düşünün; devlet kadınlara % 30’u ödemesiz, üç yıl sonra geri ödemek kaydıyla faizsiz kredi veriyor, ama bir şartla, bu kredi güzelleşmek için kullanılacak. Bu yüzden Beyrut sokaklarında çirkin bir kadın görmek neredeyse imkansız.

Dünyanın en pahalı arabalarına burada rastlamak mümkün. Çünkü devlet vergi almıyor, ülkenin parası Amerikan dolarına endekslenmiş durumda.

Eğlencenin, alışverişin, tarihin, lezzetli yemeklerinin tadının çıkarılabileceği Ortadoğu'nun Paris'i Beyrut.

Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık Lübnan'a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

- Vize Bilgileri Türk vatandaşları, Lübnan'a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftır.

- Gezi Zamanlaması Lübnan genel olarak yılın her dönemi ziyaret edilebilecek bir ülkedir.

- Uçuş Süreleri İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Beyrut arası uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saattir.

- Para Birimi Lübnan'ın para birimi Lübnan Lirası'dır (LBP). Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun da küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi Türkiye ile Lübnan arasında saat farkı bulunmamaktadır.

- Telefon Kullanımı Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont ya da hırka almanızı öneririz. Sentetik olmayan ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

- Yemek Kültürü Türk damak tadına son derece benzer bir yemek kültürüne sahiptir. Muhteşem şarapları, peynirleri, zeytinyağı sofralardan eksik olmaz ve sizin de yemeklerinizde bunları denemenizi öneriyoruz.

- Alışveriş

Lübnan'da çok geniş alışveriş olanakları bulunmamaktadır. Genel olarak bölgede, özellikle Ölü Deniz bölgesinde mineral içerikli doğal ürünler temin etmek mümkündür.

- Sosyal Yaşam

Lübnan’da genel olarak arkadaş canlısı bir atmosfer var ve sosyal ve dışa dönük. Yerli insanlar dışardan gelen ziyaretçileri gördüklerinde oldukça mutlu oluyorlar ve eğer onlardan yardım isterseniz sizi gezdirebiliyorlar bile.

Burada giyim oldukça önemli. Giyiminiz yerel halkın size karşı tutumunu doğrudan etkileyen bir faktör. Eğer giyiminiz eski ve tertipsizse aynı sıcaklığı yerel halktan göremiyorsunuz .

Lübnan’da selamlaşma yöntemleri Müslüman Arap ve Fransız kültürlerinin karışımından oluşuyor. Sıcak bir gülümseme ile el sıkmak yaygın selamlama yöntemi.

Beyrut’da şort ve t-shirt hem kadın hem de erkek için yaz günlerinde oldukça uygun bir seçim fakat kış günlerinde sıkı giyinmek gerekiyor.

Dini yerlerer ziyaret sırasında örtünmeniz gerekiyor ve daha tertipli giyinmeniz gerekiyor.

2.Ek Bilgiler


3.İptal Şartları

4.Vize Bilgileri