SAKIZ'DA MOSTRA KARNAVALI ZAMANI !!!!

09 - 10 MART 2019 

2 GÜN 1 GECE OTEL KONAKLAMALI

1. GÜN /   ÇEŞME -SAKIZ ADASI        

Saat 08:00’de Çeşme Liman Gümrüğü’nde buluşuyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından, Türkler tarafından Sakız ağaçlarının bolluğundan Sakız olarak adlandırılmış, Chios (Χίος) adasına hareket ediyoruz. 50 dakikalık keyifli bir yolculuğun ardından ulaşıp, gerekli gümrük işlemlerinden sonra rehberimiz eşliğinde ada halkının adlandırdığı ismiyle Hora(ada merkezi) turumuza başlıyoruz. Türklerin ve Yahudilerin yaşadığı eski mahalleler önceden hendekle ayrılan kale içinde yer almaktaydı. Öncelikle Osmanlı izlerini süreceğimiz kalesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra, günlük yaşamın nabzının attığı, eski çarşının bulunduğu Vunaki Meydanı’na geçiyoruz. Adaya yaklaşırken minaresi görünen; Mecidiye Camii bu meydanda. Şu anda Bizans Müzesi olan olarak kullanılmakta. Buradan çarşı içinden yürüyerek, 2000 yıl öncesinden kalma kostüm ve halk sanatı koleksiyonuyla, Argenti Müzesi’ni ve Yunanistan’ın en önemli kütüphanelerinden Korais Kütüphanesi’ni gezmeye gidiyoruz. Aynı binada konumlandırılmış bu iki müzeyi gezip, adanın çarşı merkezinde sakız, sakız likörü, şekerlemeler, sakız kurabiyesi vb. alış verişi ve cafelerden birinde frape (buzlu kahve) veya Greek-kafe(bildiğimiz Türk kahvesi) içmek için serbest zaman alıyoruz. Daha sonra, otelimize yerleşiyoruz. Konaklama otelimizde. Akşam, isteğe bağlı Yunan Tavernasına gidip buzuki ve yunan mezelerinin keyfini çıkarıyoruz.

2. GÜN /   GÜNEY ADA TURU-APOKRIES KARNAVALI-ÇEŞME

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Adanın güneyine doğru turumuza çıkıyoruz. Kambos’un içinden ilerleyerek tepelere tırmanan ana yol zeytinliklerden, sakız ağacı tarlalarından geçiyor. Bu bölge ‘‘Mastikohorya’’ olarak biliniyor, yani sakız bölgesi. Adanın en büyük geçim kaynağı olan bu damla sakızının(mastic) üretildiği köylere doğru yol alıyoruz. Seramik işçiliği ile meşhur Armolia Köyü’nü görüp, Picasso’yu kıskandıran köy Pirgi’ye ulaşıyoruz. Evlerin dış cephesinde beyaz ve siyah geometrik şekillerin sıva üzerine işlendiği bir el oymacılığı tekniği hakimdir. ksista (xysta)  adı verilen bu otantik kazıma tekniği; Italyan Sgraffito’yu anımsatan, Cenova’dan bir dekorasyon gibi görünür. Aynı süslemelerle bezeli köyün postanesi, bankası ve diğer yapılarını görüp,13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles’i de barındıran dikdörtgen meydanındaki, otantik kahvelerde mola alıyoruz.. Daha sonra yolumuza devam edip, günümüzde tamamen orijinal tüm yapısını koruyan Olimpi Köyü üzerinden kısa bir yolculukla Mesta‘ya ulaşıyoruz. Yol güzergahımızda sakız ağaçlarını yakından görüp tanıma şansımız oluyor. Labirent gibi kimi yerde dehlizlere dönüşen tünel sokaklar, ziyaretçilerini Ortaçağ’a ışınlıyor. Şehrin merkezinde mola verebiliriz. Köyün; dantel işleri kadar, Suma Rakısı meşhur. İkram eden köylüleri geri çevirmeyin. Turumuzun sonunda, Adanın en önemli karnavallarından Apokries Karanavalı etkinliklerine katılmak için Timiana Köyü’ne gidiyoruz. Kökeni Dionisos şenliklerine kadar giden bu eğlencelere katılıyoruz. Bando eşliğinde, halkın rengarenk ve ilginç kıyafetlerle katıldığı Geçit Alayını görüp, bol bol fotoğraf çekiyoruz. Akşamüzeri, ada merkezine dönüyoruz. Saat 16:30’da gümrük işlemlerinin ardından gemimize binip, Ege’nin mavi sularında keyifli bir yolculuğun ardından, Çeşme’ye ulaşıyoruz. Gerekli gümrük işlemlerinden sonra free-shop alışverişi için serbest zaman alıyoruz. Daha sonra bir başka KARESİ TUR organizasyonunda beraber olmak dileğiyle ayrılıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Çeşme-Sakız-Çeşme feribot geçişleri
 • 4* Otel konaklaması 
 •  Otelde alınan sabah kahvaltısı 
 • Yemekli Yunan Taverna Gecesi
 • Liman-Otel-Liman transferleri
 • Şehir turu, Güney Ada Turu
 • APOKRIES KARANAVALI, Thymiana Köyü turu
 • Seyahat sigortası
 • Türkçe rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Vize ücreti (130€)
 •  Yurtdışı çıkış harcı bedeli(15 YTL.)

Tur Hareket Detayları

Tur Hareket Tarihleri:

1.Ek Bilgiler

GEZİ İLE İLGİLİ NOTLAR:

 • Otellerden hareket saatlerini rehber belirleyecektir ve iklim koşullarına göre programda değişiklik yapabilir.
 • Feribot ulaşımlarında olabilecek iptal ve değişikliklerden acentemiz sorumlu değildir.
 • Çocuk fiyatları 2 yetişkin yanında geçerlidir.
 • Turumuzun gerçekleşebilmesi için en az 30 kişinin katılımına ihtiyaç vardır. Gerekli çoğunluk sağlanamaması durumunda Karesi Tur yukarıda belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda yolculara para iadesi yapılacaktır.
 • Bu geziye katılmak için en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport gerekmektedir.
 • Geçerli çok girişli SHENGEN vizesi veya YEŞİL PASAPORTU olanlar için vize yoktur.
 • Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde ücret iadesi yapılmaz.
 • İptal ve iade şartları; 29236 sayılı Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenecek sözleşme ile belirlenecektir.
 • Şirketimiz sizler ile konsolosluk / elçilik arasında bir aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi veremez. Bu durumda konsolosluk / elçiliğin vermediği vizelerden Karesi Tur sorumlu tutulamaz.

2.İptal Şartları

3.Vize Bilgileri